Příbramský masokombinát je v insolvenci, lidi se bojí o práci

Příbram – Kdysi největší zpracovatel masa ve Středočeském kraji, akciová společnost Příbramská uzenina, je v insolvenčním řízení. Firma totiž není schopná splácet své stamilionové dluhy. O práci by tak mohlo přijít až 300 lidí, což by podle mluvčí Úřadu práce mohlo ovlivnit nezaměstnanost v okrese. Navíc se nedaří ani místní mlékárně, která oznámila ukončení provozu.

286 zaměstnanců Příbramské uzeniny nyní čerpá nucenou dovolenou. Půl roku dostávali výplatu se zpožděním, v lednu jim ale nepřišly peníze vůbec. To, že má firma problémy, tuší už tři roky. Teď si pravděpodobně budou muset hledat jiné zaměstnání.

„Nemáme žádné oficiální hlášení o plánovaném hromadném propouštění. Pokud by k němu došlo, mohlo by to významně ovlivnit nezaměstnanost v okrese,“ upozornila mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková.

Ještě před několika lety byla Příbramská uzenina největším producentem masných výrobků ve středních Čechách. V současnosti ovšem dluží téměř dvěma tisícům věřitelů víc než 235 milionů korun. Podle některých společnost doplatila na krizi českého zemědělství v oblasti produkce vepřového masa, které začalo být ve velkém dováženo ze zahraničí.

Z insolvenčního návrhu vyplývá, že úpadek způsobili čtyři členové představenstva, kteří údajně zkreslovali účetní doklady. „Posledním krokem byla ztráta vytvořená v roce 2013, ke které se ale nelze více vyjadřovat, jelikož bude předmětem dalšího šetření,“ stojí v dokumentu.

Video Zaměstnanci příbramského masokombinátu jsou v nejistotě
video

Zaměstnanci příbramského masokombinátu jsou v nejistotě

Není to přitom jediný podnik v Příbrami, jehož zaměstnanci žijí v nejistotě. Propouštění už avizovaly Povltavské mlékárny – třicet zaměstnanců přesunou do Sedlčan, dalších třicet o práci přijde. „Chceme zvýšit výrobu, tak se nám to bude dělat pohodlněji na jednom místě než převážet zboží z jedné mlékárny do druhé kvůli objednávkám,“ vysvětlil důvody změn místopředseda představenstva Oldřich Obermaier.

Ve středních Čechách nyní hledá práci skoro 62 000 lidí, nejvíc z nich právě na Příbramsku. Po něm následuje Kolínsko a Kutnohorsko. Naopak nejmenší nezaměstnanost zaznamenaly statistiky v prstenci kolem Prahy.