Brno rozšířilo porfolio SMS jízdenek

Brno – Pouhé dva měsíce po zahájení provozu SMS jízdenek v brněnské MHD čeká cestující změna. Dosud si mohli přes mobilní telefon koupit pouze jízdenku na 75 minut a 24 hodin. Od 1. února se portfolio rozšíří o jízdenky s kratší časovou platností, po nichž lidé volali už při zavádění služby. Jde především o jízdenku na 20 minut. I tak je dopravní podnik s využitím spokojen a od novinky si slibuje další zvýšení počtu uživatelů.

Odeslat SMS zprávu, chvíli počkat a nastoupit do tramvaje. Možnost koupit si SMS jízdenku v Brně lidem dlouho chyběla. Po spuštění služby v listopadu loňského roku si zase cestující stěžovali na malou možnost výběru jízdenek. Mohli si vybrat ze dvou variant. „My jsme už na začátku spouštění systému věděli, že ten sortiment bude patrně úzký. Požadavky cestujících na větší výběr byly tak intenzivní, že jsme zareagovali,“ vysvětluje vedoucí tarifního odboru DP města Brna Vít Prýgl.

Dosud si lidé v Brně mohli koupit jízdenku na 75 minut za 29 korun a celodenní za 99 korun.
Od 1. února bude k dispozici také jízdenka na 20 minut za 20 korun. Zákazníci, kteří používají v chytrém mobilním telefonu aplikaci Sejf, budou mít tuto jízdenku za 19 korun a budou mít také možnost koupit jízdenku na 40 minut za 24 korun. Nově bude možné koupit si v aplikaci Sejf i zlevněnou jízdenku na 40 minut za 12 korun. 

Dopravní podnik nyní prodá zhruba 60 000 jízdenek měsíčně. Po dnešním rozšíření sortimentu by měl počet stoupnout až na 100 000 měsíčně. Někteří cestující však stále upřednostňují papírové jízdenky. Ví to i vedení DP. „Služba SMS jízdenek je zatím doplňková. Například jízdenkové automaty nám dělají třetinu tržeb za jednorázové jízdenky, což je zhruba 100 milionů za rok,“ říká Vít Prýgl.

Možnost koupit si SMS jízdenku v Brně lidem dlouho chyběla. Dopravní podnik možnost plánoval už před dvěma lety, výběrové řízení na dodavatelskou firmu však jednou zrušil antimonopolní úřad. I nadále však platí, že elektronické jízdenky je možné využít pouze na linkách 1 až 99 v brněnských zónách 100 a 101. Na linkách Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje tyto jízdenky využít nelze.