Z památkové zóny na Ořechovce zmizela vila, pokuta je zlomkem možné výše

Praha – Pokutu 150 tisíc dal památkový odbor pražského magistrátu za demolici vily na Ořechovce, která je v památkově chráněné zóně. Jde pouze o zlomek možné sankce, kterou mohli památkáři udělit. I tak se společnost Matragi Design, které zbouraná vila patřila, proti sankci odvolala. Podle ní situaci zavinila stavební firma, se kterou již Matragi Design rozvázala spolupráci.

Až dva miliony korun mohli udělit pražští památkáři za zbourání vily na Ořechovce, nakonec se spokojili se 150 tisíci korun. K maximální výši se sankce nepřiblížila proto, že objekt jako takový nebyl na seznamu kulturních památek, ochrana se na něj vztahovala jako na součást památkové zóny a byla tak nižší. Vlastník ale ještě může dostat pokutu od stavebního úřadu.

Společnost Matragi Design se proti rozhodnutí magistrátního odboru památkové péče odvolala. Vilu prý zbourat nechtěla, vinu hledá u stavební firmy. Módní návrhářka Blanka Matragi, která společnost Matragi Design spoluvlastní, uvedla, že ve vile chtěla vytvořit své muzeum, nechala ji proto rekonstruovat. Kvůli pracovnímu pobytu v zahraničí však nemohla na práce na stavbě dohlížet. Podle Matragi advokáta Jiřího Kokeše poničil budovu strom, který na něj během rekonstrukce spadl. Případné pravomocné sankce podle Kokeše budou uloženy z „důvodu objektivní odpovědnosti klienta jako stavebníka i za pochybení stavební firmy“ a nelze je „směšovat se zaviněním této situace“. Advokát upozornil, že Matragi Design vypověděla stavební firmě smlouvu, když pochybení zjistila.

Zničená vila stála v ulici Pod Vyhlídkou. Její zbourání kritizovalo občanské sdružení Praha 6 ztrácí tvář, podle kterého vila spadla na počátku prosince. Matragi Design podle sdružení měla na rekonstrukci územní rozhodnutí a stavební povolení, záměr ale neměl zásadním způsobem změnit charakter domu.