Mostečtí horníci začali vyprošťovat rypadlo zapadlé do dolu

Most – Těžební velkostroj, který se v lednu částečně propadl do starého dolu na Mostecku, začali vyprošťovat pracovníci společnosti Unex, která ho vyrobila. Záchranná akce v hnědouhelném lomu ČSA potrvá asi měsíc. Těžební firma doufá, že se jí podaří poškozené rypadlo znovu zprovoznit. Náklady potřebné na vyproštění a opravu však zatím nezná.

Rypadlo typu KU 300 těžké asi 1 500 tun se v polovině ledna částečně propadlo několik metrů pod zem do starého dolu. Severočeská energetická, které rypadlo patří, nyní připravuje jeho vyzvednutí. Celá akce potrvá asi měsíc. „Teď se dělají přípravné práce pro mobilní jeřáby, pro umístění matrací a hydraulických zvedáků. Dva budou umístěny pod vyvažovacím výložníkem, jeden pod řiditelným podvozkem. Začneme to zvedat a zároveň podsypávat, abychom to dostali do nějaké polohy. Počítáme s tím, že se to v určitém momentě začne samo překlápět,“ přiblížil Oldřich Vojtek z firmy Unex, která rypadlo koncem 70. let vyrobila a nyní zajišťuje i jeho vyproštění.

Havárií KU 300 se zabývá Obvodní báňský úřad v Mostě. Přezkoumá opatření a dokumentaci, kterou těžební společnost provedla, než se havárie stala. Mluvčí Severočeské energetické Gabriela Sáričková Benešová je však přesvědčena, že společnost nic nezanedbala. „Je to riziko hornického povolání, které se nedá zcela eliminovat. Byť jsme dodrželi všechny bezpečnostní postupy, nemohli jsme tomu zabránit,“ řekla k nehodě.

Po vyproštění by chtěla Severočeská energetická těžební stroj opravit a dále používat. Podle Oldřicha Vojtka by oprava měla být možná, není ale jasné, na kolik oprava vyjde. Mluvčí Sáričková Benešová však odhadla, že včetně vyproštění půjde o miliony korun.

V lomu ČSA nešlo o první nehodu rypadla typu KU 300, předchozí se stala v roce 1990. „Byla mnohem méně vážná, jednalo se o zapadnutí jednoho z pásů,“ uvedl viceprezident strojírenství Unex Jiří Mašek.