Do hledáčku policie se dostal další miliardový IT projekt Prahy

Praha - Protikorupční policie vyšetřuje další problematický IT projekt města Prahy. Detektivové si minulý týden na magistrátu vyžádali veškeré dokumenty týkající se ekonomického systému. Odnesli si materiály a smlouvy uzavřené od roku 1992 s firmou Gordic. Město za problematický projekt zaplatilo více než miliardu korun, podle některých informací ale náklady mohou dosahovat až částky 2,5 miliardy. Gordic pochybení odmítá.

„Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality si od nás minulý týden vyžádal smlouvy uzavřené s firmou Gordic,“ potvrdil mluvčí magistrátu Jakub Stadler. „Policii poskytujeme součinnost a připravujeme jim veškeré podklady, které chtějí,“ doplnil.

„Veškeré smluvní vztahy s hlavním městem Prahou po dobu spolupráce byly uzavírány naprosto transparentním způsobem a v souladu s danou legislativou,“ reagoval ředitel firmy Gordic Jaromír Řezáč. Gordic zajišťuje účetnictví magistrátu, městských částí, městské policie a 800 příspěvkových organizací města. Gordic je navíc jediným vlastníkem autorských práv k systému.

Smlouva s touto firmou, která městu spravuje i pohledávky, smlouvy, objednávky a výplatu sociálních dávek, Praze skončila v závěru loňského roku. První náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) už tehdy tvrdil, že bez ní hrozí městu ekonomický kolaps. Prodlužováním smluv se ale Praha zároveň dostává na tenký led zákona o veřejných zakázkách, podobně jako u opencard, za kterou stávající radní zřejmě čeká obžaloba.

Radní za TOP 09 chtějí v dohledné době smlouvu s firmou Gordic prodloužit o rok. Poté bude v otevřené soutěži vybrán nový provozovatel magistrátního účetnictví. Novým dodavatelem vzešlým ze soutěže by se Praha pravděpodobně vzdala projektu nejméně za miliardu korun, zároveň by se však vyvázala z problematických smluvních vztahů. Půjde o čtyřletou zakázku za 600 milionů. Příprava soutěže ale potrvá řadu měsíců.

Stav tunelu komplexu Blanka před možným přerušením prací
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Stávající vedení města se potýká s problémy, které vyplývají z údajně nevýhodně nastavených smluv z dřívějška. „Snažíme se vypořádat s pozůstatky z minula, kdy byly uzavírány nekvalitní a pro město nevýhodné smlouvy,“ uvedl radní pro IT Jan Vašíček (TOP 09). Podobně jsou radní stíháni za kritizovanou kartu opencard. Policie je vyslýchá také kvůli tunelu Blanka. Jde o miliardové zakázky uzavřené v době, kdy Prahu vedl primátor Pavel Bém (ODS).

Poslanecká sněmovna dnes k trestnímu stíhání vydala bývalého pražského primátora a současného poslance ODS Bohuslava Svobodu.