Praha 5 chystá obnovu Buďánek, magistrát je podezíravý

Praha – Program obnovy historické dělnické kolonie Buďánka na Smíchově schválili koncem ledna zastupitelé Prahy 5. Plány městské části se ale nezamlouvají pražskému magistrátu. Město, které je vlastníkem osady, si vyžádalo veškerou dokumentaci vztahující se k osadě a její zamýšlené obnově. Agentura ČTK uvedla, že v úvahu připadá, že magistrát už nenechá Prahu 5 kolonii spravovat.

Památkově chráněná Buďánka jsou ve správě Prahy 5 od roku 1996 a pozvolna chátrají. Pokusy o jejich revitalizaci zatím skončily demolicí části budov. Nejnovější plán městské části na obnovu Buďánek, které jsou jedinečným příkladem pražské dělnické kolonie z 19. století, přijal magistrát s podezřením. Radní hlavního města vyzvali Prahu 5, aby předložila podrobnou dokumentaci „o současném nakládání s nemovitým majetkem hlavního města Prahy svěřeným do správy městské části Praha 5“. Chtějí vědět, co přesně má městská část v úmyslu.

Žádost o dokumentaci by ovšem mohl být prvním krokem k tzv. odsvěření, naznačil zdroj agentury ČTK. V tom případě by městská část o správu Buďánek přišla a starat by se o ni opět začalo samo město.

Praha 5 již naznačila, že se v Buďánkách bude nadále bourat – stát zůstanou pouze budovy, které je možné snadno rekonstruovat, ostatní nahradí novostavby v původním půdorysu. Po dokončení revitalizace má stát v bývalé dělnické kolonii soubor obytných ateliérů s galerií a umělecko-řemeslnými dílnami, restaurace, kavárna, pekárna a malé muzeum. „V jedné části je plánován multifunkční prostor s místem pro pořádání kulturních a vzdělávacích programů – koncertů, filmových projekcí, odborných seminářů, uměleckých dílen, kurzů, workshopů a výstav. Místo bude vhodné i pro pořádání sousedských setkání,“ doplnil předseda místní komise územního rozvoje Tomáš Homola. Radnice ovšem ubezpečila, že bude při přípravách spolupracovat s Národním památkovým ústavem i městským odborem památkové péče.

V minulosti připravovala Praha 5 několik pokusů o revitalizaci Buďánek. Žádný z nich ale nedokončila. V roce 2004 ale nechala Praha městská část polovinu domů zbourat.