Bývalé nádraží rozdělilo Duchcov

Duchcov – Spory o budoucí využití budovy bývalého vlakového nádraží hýbou radnicí v Duchcově. Starostka prosazuje zachování stavby a její rekonstrukci, místostarosta to považuje za vyhozené peníze. Za záchranu památkově chráněné budovy se staví historici i architekti.

Budova patří městu rok a půl, od té doby panují na radnici neshody o jejím osudu. Starostka Jitka Bártová (nez. za Šance pro Duchcov) stále prosazuje postupnou rekonstrukci: „Snažíme se provést nějaké nejrychlejší akce na zastavení nebo zpomalení devastace budovy.“ Další argument je čistě pragmatický – nádraží tvoří přirozenou část náměstí Legií a její zbourání by změnilo celou jižní část Duchcova. „Město by se otevřelo do šachty, což bych nerada,“ pokračuje Jitka Bártová.

Podle místostarosty Duchcova nemá záchrana nádraží vůbec žádný smysl. Loni v listopadu totiž zloději kovů zapříčinili zřícení celé střechy. „Já jsem byl zásadně proti tomu. Tak velká finanční injekce, která do toho bude muset natéct, aby budova mohla sloužit veřejnosti, se pro město vůbec nevyplatí,“ uvedl místostarosta Zbyněk Šimbera (ČSSD). Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček za určitou šanci pokládá žádost o dotaci z evropských fondů: „Myslím, že pokud by se do toho duchcovští pustili, podpora z kraje by byla také.“

Podle jednoho z architektů, kteří záchranu nádraží podporují, Martina Klody, by stačilo obnovit jen hrubou stavbu. To by mohlo být finančně přijatelné i pro radnici: „Zasanovat ty stěny, udělat znovu střechu a nechat ten prostor volný a otevřený.“ Místostarosta Šimbera však namítá: „Město by spíš mělo hledat architekta takového, který by nám sem navrhl nějakou stavbu.“ Martin Kloda to ale vidí jinak: „Kdo vám přijde stavět tady do toho prostředí nějakou novou budovu?“

Nádraží by po rekonstrukci mělo sloužit jako víceúčelové zařízení pro veřejné akce. Ve zvýšeném zájmu turistů o Duchcov navíc vidí současná starostka jeho budoucnost.