České Žleby uctily „krále“ Šumavy a jeho zesnulého bratra

České Žleby - Král Šumavy slaví 90. narozeniny. Převaděč, který nejprve v policejní uniformě a později jako agent-chodec zachránil desítky lidí před komunistickou diktaturou, se jmenuje Josef Hasil. A dodnes žije v domku na předměstí amerického Chicaga. Na něj i na jeho zastřeleného bratra Bohumila přijeli zavzpomínat příbuzní a známí do Českých Žlebů na Šumavě.

Na hřbitově ve Žlebech pohraničníci v září 1950 tajně zakopali tělo Bohumila Hasila. Zemřel v přestřelce. Žádný hrob nemá - jen desku. „Byl příkaz všechny záškodníky, všechny, kteří byli proti režimu, zakopávat tajně. Nesměli mít vlastní hrob,“ konstatoval dokumentarista a spisovatel David Jan Žák.

Badatelé se ale s tímto stavem nechtějí smířit. Po Hasilových ostatcích budou znovu pátrat v létě. Získali povolení od rodiny i od správců hřbitova. „Jsem za to rád. Hodně se teď mluví o tom, že se vlastně neví, kde je,“ podotkl syn Josefa Hasila Josef Vávra.

Na oba bratry přijely zavzpomínat desítky lidí. Přivezli staré fotografie, květiny a zapálili svíčky. Rodiče Marie Štráchalové pomáhali právě Josefu Hasilovi - převzali od něj dopis. Za to skončili v kriminále na sedm let. „Máme za sebou těžký život, bylo to krušné,“ vzpomíná Štráchalová.

Video Lidé si ve Žlebech připomněli hrdinné bratry
video

Lidé si ve Žlebech připomněli hrdinné bratry

Josef Hasil se na dráhu převaděče vydal v roce 1948 ještě jako pohraničník. Podle historiků zachránil desítky lidí, které postupně převedl na Západ. „Převáděl i třeba padesátičlenné skupiny, rodiny s dětmi, ženy,“ poznamenal Žák. „O něm, jak ukazují materiály, se jako o králi Šumavy, hovořilo už začátkem 50. let,“ uvedl historik Libor Svoboda.

Nejobtížnější byl podle Josefa přechod hranice v prosinci 1949, kdy narazil na policejní hlídku a strhla se prudká přestřelka. „Nebylo jiného východiska než se bránit. Chodit přes hranice bylo opravdu nebezpečné,“ prohlásil Hasil. Příbuzní a známí se ve Žlebech sejdou zase příští rok. Předpokládají, že tentokrát už u hrobu Bohumila Hasila.


Zvětšit mapu