Bude mít Praha dražší jízdné? Hrozí zvýšení o 10 procent

Praha - Praha se možná bude muset příští rok vypořádat s vyšším jízdným MHD. Pražský  dopravní podnik po hlavním městě bude zřejmě požadovat zvýšení jízdného o desetinu. „To není jen o zdražení jízdného, ale i efektivitě tržeb za jízdné a přerozdělení tržeb,“ podotkl v OVM generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) Jaroslav Ďuriš. Konečné rozhodnutí nicméně závisí na magistrátu.

Jízdné nebylo dlouho zvýšeno, přinese změnu rok 2015?

Ďuriš požadavek vznese i kvůli tomu, že jízdné se v Praze již dlouhou dobu nezvyšovalo. „Systém zdražovat řádově ročně o inflaci není technicky řešitelný, čili v určitých časových obdobích, řádově několika let, to potřeba je,“ podotkl v pořadu OVM. Předběžně by se mohlo jednat o zdražení o 10 procent.

„Není to jen o zdražení jízdného, ale i efektivitě tržeb za jízdné a přerozdělení tržeb,“ podotkl Ďuriš s tím, že podnik část tržeb odvádí smluvním soukromým dopravcům. Nárůst odvodu se podle něj za posledních šest let zvýšil o čtvrt miliardy.


Dopravní podnik loni podle svého generálního ředitele hospodařil se ztrátou zhruba půl miliardy korun, tedy na úrovni plánu. Letos očekává zisk půl miliardy korun.

Video Události: DPP hrozí zdražením jízdného
video

Události: DPP hrozí zdražením jízdného

Události: DPP hrozí zdražením jízdného

Otázky Václava Moravce

Problematika tramvají 15T ForCity, jaké bude řešení?

  • Rozložení plateb
  • Snížení počtu dodávaných tramvají
  • Spolupráce na třetích trzích (nabízí se Rusko)

Podle Ďuriše dojde k mixu těchto tří kombinací. Rovněž upozornil, že objednávka 250 kusů tramvají bylo politické ozhodnutí, expertní se by se lišilo v objednávce zhruba o čtvrtinu.


Smlouva byla mezi DPP a firmou Škoda Transportation uzavřena v roce 2006. Podle ní by mělo být dodáno 250 tramvají 15T ForCity za celkovou sumu 19,2 miliardy korun. K tomu by mělo dojít mezi roky 2011 až 2018. Kontrakt je podle některých politiků nevypověditelný, dodavatelská firma si vyjednala exkluzivní podmínky.

Audit zpochybnil dostavbu metra A

Audit dostavby metra A do pražského Motola zpochybnil podle týdeníku Euro proplacení stavebních prací za 1,3 miliardy korun. Šéf dopravního podniku řekl, že audit proplacení peněz rozhodně neznemožňuje, i když na některá pochybení ukázal. 

Neoficiální verze interního auditu ukazuje chyby v řízení projektu, smlouvách, kontrole a archivaci dokumentů, ale také vady v projektové dokumentaci a nedostatečný geologický průzkum. DPP prý neměl detailní informace o změnách, nákladech ani posunech termínů.