Vyhláška MŽP umožňuje kácet i vzácné stromy

Havířov – Úřad ombudsmana kritizuje ministerstvo životního prostředí za loňskou vyhlášku o kácení stromů. Ta už nevyžaduje, aby majitelé pozemků museli mít od úřadů povolení v případě, že chtějí kácet kolem obydleného domu. Podle úřadujícího ochránce práv Stanislava Křečka jsou kvůli vyhlášce ohroženy vzácné stromy.

Pozemek, kde už většina stromů zmizela. Členka ekologického hnutí Arnika Marcela Klemensová ukazuje havířovské sídliště jako příklad toho, že se nová vyhláška o kácení dá vykládat různě: „Tady stála vzrostlá lípa, asi 60letá, byl to kvalitní strom. A právě na základě výkladu krajského úřadu, že toto je právě ona zahrada dle nové vyhlášky, šla tato lípa dolů.“

Vyhláška dala majitelům pozemků právo kácet stromy i bez povolení v případě, že leží u bytového nebo rodinného domu v zastavěné části obce a pokud nejde o stromy památné. Tato zahrada však přiléhá jak k budově bývalé školky, tak i k bytovému domu. Podle Arniky se kácet nemělo. A o zdravé stromy se bojí i veřejný ochránce práv. „Vyhláška bohužel nebere v úvahu kvalitu a charakteristiku dřevin, takže veřejný zájem na ochraně některých dřevin je oslaben,“ potvrdila mluvčí úřadu veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Video Reportáž Jiřího Loučky a Martina Ruska
video

Reportáž Jiřího Loučky a Martina Ruska

Nové vedení ministerstva životního prostředí se v úřadu teprve rozkoukává, ale přes mluvčího Matyáše Vitíka vzkazuje, že vyhláška není dogma: „V případě, že se ukáže, že některé pasáže jsou sporné nebo je třeba je upravit, určitě budeme konat.“ Ekologické organizace také upozorňují na to, že v Česku stále chybí obecné povědomí o ochraně životního prostředí a že i zdravé stromy bývají některým lidem na obtíž.

Přesto, co se celkového zalesnění týká, pokrývají stromy zhruba třetinu Česka a stále jich pozvolna přibývá. Mezi zeměmi Evropské unie je Česko v tomto směru zhruba uprostřed.