Na Labi vznikne pět nových přístavišť za 100 milionů

Praha - Na dolním úseku Labe vznikne letos pět nových přístavišť. Stávající molo v Litoměřicích navíc Ředitelství vodních cest (ŘVC) zrekonstruuje. Změny ocení hlavně rekreanti - mola budou určená hlavně pro hausbóty a malé čluny. K dispozici budou i odběrná místa pro elektrický proud či přípojka pro pitnou vodu. Náklady by neměly přesáhnout 99 milionů korun.

Během června vyroste v Libochovanech plovoucí molo pro osobní dopravu, u kterého podobně jako v Litoměřicích budou moci přistát pouze lodě určené k přepravě cestujících.

Kombinace pevného mola pro osobní lodě a plovoucího mola pro malá plavidla vznikne rekonstrukcí stávajícího mola v Litoměřicích a vybudováním nového v Nučnicích. V Dolních Zálezlech a v Libotenicích postaví ŘVC samostatná plovoucí mola pro osobní lodě a pro malá plavidla. „V těchto již tak oblíbených lokalitách významně vzroste atraktivita pro přistání hausbótů a malých člunů, které se dnes na Labi pohybují,“ uvedl mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

V rámci modernizace stávající konstrukce mola pro osobní lodní dopravu v Litoměřicích bude snížena jedna ze dvou současných nástupních plošin. Snížení zajistí snadnější nástup osob na loď s nižší palubou. V Litoměřicích se dočká modernizace i plovoucí molo pro malá plavidla v lokalitě Mlýnské rameno.

Součástí přístavišť v Dolních Zálezlech, Litoměřicích, Libotenicích a Nučnicích budou i odběrná místa pro elektrický proud, která umožní při cestování na lodi pohodlně přečkat noc. V Litoměřicích bude pro plavidla k dispozici navíc kapacitní přípojka na pitnou vodu. Většina přístavních mol bude nově osvětlena.

Už v polovině loňského roku ŘVC vybudovalo veřejné přístaviště v centru Ústí nad Labem, v prosinci pak otevřelo přístaviště v Lovosicích. „V České republice každoročně stoupá obliba rekreační plavby, což potvrzuje rostoucí počet zájemců o registraci malých plavidel. Zvýšenému zájmu musí odpovídat především kvalita infrastruktury. Absence přístavišť určených pro kotvení rekreačních plavidel však situaci dosud výrazně komplikovala. Od projektů realizovaných v letošním roce proto očekáváme nárůst zájmu o vodní turistiku na dolním úseku Labe, a to jak ze strany provozovatelů, tak obyvatel přilehlých měst a obcí,“ prohlásil ředitel ŘVC Lubomír Fojtů.