Památkáři začali učit řemeslníky opravovat památky

Telč – Památkáři zahájili v Telči pilotní projekt vzdělávání stavebních firem a řemeslníků pečujících o památkové objekty. Pomocí odborných kurzů je chtějí naučit nejnovějším postupům při obnově historických objektů. Organizátory enormní zájem řemeslníků velmi překvapil.

Video Památkáři začali učit řemeslníky opravovat památky
video

Památkáři začali učit řemeslníky opravovat památky

Jakub Kroupa je kameník z Turnova, který momentálně pracuje na opravách hradu Cimburk. Do programu se přihlásil, protože se chce naučit správným postupům péče o kamenné zdivo. „Památky jsou opravdu hodnotné a stojí za to, aby byly opravované pořádně a kvalitně,“ uvedl. Podobně uvažují i další z prvních devadesáti účastníků kurzů. Od kurzů si slibují i lepší možnosti uplatnění. 

„Ukazuje to, že jsme rozkryli bílé místo v rámci celoživotního vzdělávání této skupiny lidí, a jsem ráda, že to má takový ohlas. Je to pilotní projekt v Česku, je to vůbec první věc i v rámci NPÚ,“ uvedla Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Odborníci chtějí účastníkům kurzů na konkrétních příkladech ukázat, co se dělá při obnově památek špatně a jak by to mělo vypadat správně. Právě v Telči, kde začala výuka, najdou účastníci programu celou řadu konkrétních ukázek správné, ale i velmi špatné péče o památky. V březnu začne také praktická výuka a v létě by se měli účastníci kurzů pod odborným dohledem učit také na realizovaných stavbách.