Třebíčský hrdina Antonín Kalina zachránil přes tisíc židovských dětí

Třebíč - Za záchranu židovských dětí v koncentračním táboře chce město Třebíč dodatečně uctít svého rodáka Antonína Kalinu. Ten v Buchenwaldu zachránil přes tisíc židovských dětí. O činech dosud nedoceněného a pro většinu lidí zatím málo známého třebíčského hrdiny se dozvídá česká veřejnost až v poslední době, stejně jako jeho příbuzní.

Antonín Kalina je přitom za záchranu stovek židovských dětí oceňovaný ve Spojených státech i v Izraeli. Srovnatelný je například s Oskarem Schindlerem nebo Nicholasem Wintonem. „Ti lidé nebyli v ohrožení života, ani Schindler ani Winton. Ale Antonín Kalina ano. Ta práce, kterou dělal v nadlidsky těžkých podmínkách, je naprosto neskutečná,“ řekla ředitelka Městského kulturního střediska v Třebíči Jaromíra Hanáčková.

Antonín Kalina jako politický vězeň v Koncentračním táboře Buchenwald velmi riskoval, ukrýval Židy nebo tajně pod rukama nacistů měnil dokumenty a zachraňoval tím život především dětem. „Měnil jména z židovských na nežidovská a dělal z nich takzvaně árijce,“ popsal publicista Stanislav Motl, který právě vydal knihu, v níž detailně popisuje Kalinovy činy, a pro Českou televizi začíná připravovat také dokumentární film.

Video Třebíčský hrdina Antonín Kalina zachránil přes tisíc židovských dětí
video

Třebíčský hrdina Antonín Kalina zachránil přes tisíc židovských dětí

Právě od něho se o hrdinství svého strýce dozvídají podrobnosti také Kalinovi příbuzní. „Nikdo o ničem nevěděl, on se ničím nechlubil, nikdy neřekl, co tam dělal,“ vypráví neteř Antonína Kaliny Naděžda Šinoglová.

Na radnici v Třebíči už řeší, jak svého slavného rodáka dodatečně ocenit, dnes o něm novinářům i veřejnosti promítli americký dokument a představili jeho izraelské ocenění. Ceny města Třebíče nebo čestná občanství se doposud udělují pouze žijícím obyvatelům. Kvůli jménu Antonína Kaliny chce ale radnice tato pravidla co nejdřív změnit.