Sataličtí bojují proti třídírně odpadu, bojí se dopravní zátěže

Praha - Lidé v pražských Satalicích jsou ve střehu kvůli plánové třídírně odpadu a kompostárně. Projekt největšího sběrného dvora pro celý severovýchodní okraj metropole chystá společnost Ipodec. Starousedlíci i radnice se ale bojí, že tu přibude aut a celkově se tu zhorší podmínky pro život.

Firma Ipodec koupila areál na konci pražských Satalic v loňském roce s tím, že zde zřídí sociální zázemí popeláře a parkoviště pro 15 aut. Starosta souhlasil a dohodl i protislužbu: bezplatný úklid chodníků a ulic. Z počáteční radosti z dobrého obchodu vystřízlivěl. Plány investora jsou totiž daleko rozsáhlejší. „Mají tam být zařízení, o kterých nám nikdo neřekl, že tam mají být,“ uvedl starosta Satalic František Jančík (STAN).

Starousedlíci mají hrůzu z nárůstu dopravy, v areálu se má totiž lisovat a třídit až 130 tisíc tun odpadu ročně. „Provoz, který je schopen zpracovat tuhý odpad z poloviny Prahy, do intravilánu obce nepatří,“ dodal starosta. Projekt třídírny odpadu a kompostárny za desítky milionů korun je v souladu s územním plánem. Firma ale nemá vyhráno, obyvatelé Satalic totiž žádají radnici, aby k posudkům hlukové a hygienické zátěže a stejně tak k územnímu řízení vydala negativní stanovisko.

Firma Ipodec se v minulosti snažila rozšířit svoje zázemí také na Střížkově, kde sídlí. Neuspěla ale, protože obyvatelé odmítli další dopravní zatížení.