Sataličtí bojují proti třídírně odpadu, bojí se dopravní zátěže

Praha - Lidé v pražských Satalicích jsou ve střehu kvůli plánové třídírně odpadu a kompostárně. Projekt největšího sběrného dvora pro celý severovýchodní okraj metropole chystá společnost Ipodec. Starousedlíci i radnice se ale bojí, že tu přibude aut a celkově se tu zhorší podmínky pro život.

Video Sataličtí bojují proti třídírně odpadu, bojí se dopravní zátěže
video

Sataličtí bojují proti třídírně odpadu, bojí se dopravní zátěže

Firma Ipodec koupila areál na konci pražských Satalic v loňském roce s tím, že zde zřídí sociální zázemí popeláře a parkoviště pro 15 aut. Starosta souhlasil a dohodl i protislužbu: bezplatný úklid chodníků a ulic. Z počáteční radosti z dobrého obchodu vystřízlivěl. Plány investora jsou totiž daleko rozsáhlejší. „Mají tam být zařízení, o kterých nám nikdo neřekl, že tam mají být,“ uvedl starosta Satalic František Jančík (STAN).

Starousedlíci mají hrůzu z nárůstu dopravy, v areálu se má totiž lisovat a třídit až 130 tisíc tun odpadu ročně. „Provoz, který je schopen zpracovat tuhý odpad z poloviny Prahy, do intravilánu obce nepatří,“ dodal starosta. Projekt třídírny odpadu a kompostárny za desítky milionů korun je v souladu s územním plánem. Firma ale nemá vyhráno, obyvatelé Satalic totiž žádají radnici, aby k posudkům hlukové a hygienické zátěže a stejně tak k územnímu řízení vydala negativní stanovisko.

Firma Ipodec se v minulosti snažila rozšířit svoje zázemí také na Střížkově, kde sídlí. Neuspěla ale, protože obyvatelé odmítli další dopravní zatížení.