Nouzové tlačítko zachraňuje životy, o přidělení rozhoduje úřad

Pardubice – Tzv. nouzové tlačítko si pochvalují pardubičtí strážníci. V případě nouze dokáže rychle přivolat pomoc. Dostali ho lidé, u kterých vážně hrozí, že se dostanou do situace, kdy budou asistenci městské policie akutně potřebovat – především senioři či handicapovaní lidé, kteří žijí sami. O jeho přidělení rozhodují úředníci, ten, komu žádost zamítnou a tlačítko přesto chce, musí sáhnout velmi hluboko do kapsy.

Video Michal Klokočník o pardubickém nouzovém tlačítku
video

Michal Klokočník o pardubickém nouzovém tlačítku

O stisknutí nouzového tlačítka se ihned dozví operační středisko pardubické městské policie, které vyšle hlídku. Ta přesně ví, kam má jet, a navíc má klíče od bytů lidí tlačítky vybavených, není proto nutné vyrážet dveře. Jak systém funguje, si nedávno vyzkoušel Přemysl Chlumský, který žije sám a má nemocné srdce. Tlačítko stiskl, když se mu udělalo nevolno. „Zmáčkl jsem to, během šesti sedmi minut tady byla policie a za dvě, tři minuty za ní ARO,“ popsal Přemysl Chlumský.

Nouzové tlačítko má ale jednu velkou vadu – cenu. Kdo si ho chce pořídit pouze pro jistotu, zaplatí za něj patnáct tisíc korun. V Pardubicích ho je možné získat i bezplatně, v tom případě ale přicházejí ke slovu úředníci. „Záleží na sociálním odboru, jak posoudí, zda je dotyčný uživatel vhodný k bezplatnému pořízení tohoto přístroje,“ uvedla mluvčí městské policie Lenka Uskobová.

Zatím má v devadesátitisícových Pardubicích nouzové tlačítko 55 lidí – starších, nemocných osob, jako je Přemysl Chlumský, nebo například handicapovaných, odkázaných na vozík. Strážníci ubezpečují, že pokud se objeví další zájemci, na jejich straně nebude problém – kapacita pro připojení do systému zatím není nijak omezená.