Omezení i trable pro živnostníky: Pardubická třída Míru se chystá na opravu

Praha – Obyvatelé Pardubic se musejí obrnit velkou trpělivostí. Do závěrečné fáze příprav se totiž dostala dlouho očekávaná oprava třídy Míru, klíčové komunikace v centru města. Rekonstrukce poběží současně s rekonstrukcí hlavní silnice procházející městem. Uzavírky, dopravní omezení a další mimořádná opatření se dotknou také místních živnostníků.

Třídu Míru čeká zásadní proměna – vedle výměny inženýrských sítí také nové kanalizační přípojky i upravená pěší zóna. Vedení města přitom upozorňuje, že stavby na hlavním pardubickém bulváru zasáhnou do života místních i turistů. Nejde přitom o několikatýdenní záležitost, ale téměř celý rok.

Stavebních omezení se obávají hlavně živnostníci, kteří podnikají přímo na třídě Míru. Nechtějí, aby se z jinak rušné ulice stala mrtvá zóna. „Nejde dělat jakoukoliv stavbu, aniž by byl zajištěn přístup, leč s námi to bohužel nikdo neprojednával tak, abychom k tomu řekli: chceme tady takový mostek, nebo se obejdeme bez mostku…,“ zmínil majitel klenotnictví Pavel Lejhanec.

Video Pardubice se chystají na dlouho připravovanou rekonstrukci
video

Pardubice se chystají na dlouho připravovanou rekonstrukci

Stavební firma proto chce komplikace co nejvíce omezit, a tak bude postupovat po etapách. Ulicí ale neprojedou autobusy ani trolejbusy. Objízdné trasy přijdou dopravní podnik na víc než milion korun. „Největší nápor vozů MHD bude na Masarykově náměstí, kde po odklonu z třídy Míru bude odjíždět 1 100 spojů za den,“ dodává ředitel pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Souběžně s rekonstrukcí třídy Míru se stavbaři pustí do průtahu městem. V dubnu se začne kopat v ulici Jana Palacha, kudy denně projede na patnáct tisíc aut. „Určitě bude nutné se v tomto období trochu obrnit trpělivostí, protože obecně doprava v Pardubicích je fenomén, který je ve špičkových obdobích velmi náročný sám o sobě,“ zmínil vedoucí krajského odboru dopravy Ladislav Umbraun. Práce na pardubickém průtahu přijdou na 53 milionů korun. Stavební firma, se kterou už město podepsalo smlouvu, opraví třídu Míru za 120 milionů korun. Převážná část těchto peněz půjde z fondu Evropské unie.