Remorkér přitáhl na náplavku historickou loď, poslouží gastronomii

Praha – Unikátní podívaná se naskytla odpoledne Pražanům, po pětatřiceti letech proplula hlavním městem přes půl století stará vlečná loď. Remorkér, což je menší plavidlo se silným motorem určené k tažení nebo tlačení velkých lodí, ji přitáhl k Železničnímu mostu na pražské náplavce. Pražská paroplavební společnost zamýšlí propůjčit ji nejen pro farmářské trhy, ale i kulturní akce.

Vlečení nákladní lodi remorkérem patří k historii lodní dopravy. Na Vltavě se tento způsob přepravy tradičně používal zhruba do poloviny 20. století, než ho vystřídaly lodě s vlastním pohonem. 55 let stará loď je poslední vyrobenou v Československu právě pro tento způsob přepravy. Když už dnes remorkér loď přepravuje, netáhne ji, ale tlačí před sebou. Cestu lodi z Děčína provázely drobné obtíže, během druhého dne plavby ji zdržela vrata v Miřejovicích.

Plavidlo v minulosti sloužilo k přepravě potravin, příhodně poskytne v budoucnu prostor třeba farmářským trhům, či pro restaurace, kavárnu, pražírnu či dokonce malý pivovar. „Transportovala slad do západoevropských pivovarů, nazpátek nám sem vozila kávu, čaj a třeba kakové boby pro modřanskou Orionku,“ řekl v rozhovoru pro ČT po zakotvení ředitel Pražské paroplavebné společnosti Štěpán Rusňák.

Video Tereza Stárková o plavbě historické lodi
video

Tereza Stárková o plavbě historické lodi

Jen pro představu, kapacitně by loď strčila do kapsy 40 kamionů. Poslouží rovněž jako prostor pro různé expozice připomínající dějiny plavební dopravy. „Byla postavena v libeňské loděnici v roce 1961, takže letos oslavila 55 let,“ dodal ředitel pražské paroplavby.