V Klokánku má být maximálně 28 dětí. Janovický musí zavřít polovinu

Janovice (Klatovsko) – Zařízení pro ohrožené děti Klokánek v Janovicích na Klatovsku hrozí, že bude muset děti odmítat. Novela zákona nařídila, že má být v takových zařízeních maximálně 28 dětí. V Janovicích, kde je největší Klokánek, jich ale je mnohem více a těm „přebytečným“ hrozí, že skončí v dětských domovech. Vedení Klokánku chce omezení svých možností zabránit a požádalo o výjimku.

Novela zákona o sociálněprávní ochraně dětí se snaží sjednotit provoz tzv. Klokánků v Česku, v případě Janovic nad Úhlavou to ale znamená, že se o mnoho dětí zdejší zařízení již nebude moci starat. „Součástí bylo nastavení maximálního limitu počtu dětí, který souvisí s obecným trendem snižovat počet uživatelů pobytových služeb,“ uvedla Kateřina Šlesingerová z ministerstva práce a sociálních věcí. Maximální počet dětí v Klokánku má nově být 28.

V jednotlivých zařízeních zůstávají ohrožené děti zhruba půl roku, než si je vezmou zpět rodiče, nebo péči o ně převezme náhradní rodina. V Janovicích je ale průběžně mnohem více dětí než požadovaných 28 – je v Česku největší a obvykle ubytovává kolem 35 ohrožených dětí, loni v létě jich bylo ještě o deset více a vešlo by se jich ještě více. „Jsme na 56 místech, což je čtrnáct bytů po čtyřech dětech,“ upřesnila ředitelka Klokánku Janovice Alena Jandová.

Video Zdeněk Mlnařík o janovickém Klokánku
video

Zdeněk Mlnařík o janovickém Klokánku

Omezení prosazované novým zákonem by znamenalo uzavřít polovinu Klokánku a navíc propustit vychovatelky. Zařízení proto doufá, že získá zákonnou výjimku. Výsledek jeho žádosti je ale nejasný. Plzeňský kraj, který se měl k žádosti vyjádřit, ji jasně nepodpořil. „Stanovisko bylo neutrální,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Alena Marešová.

Fond ohrožených dětí, který Klokánky provozuje, zvažuje, co udělá s dalšími dvěma zařízeními v Praze a na severu Moravy. I u nich by chtěl výjimku, neboť jejich kapacitu přesahuje zákonnou hranici. Nedostane-li ji, část dětí skončí v dětských domovech.

Klokánky poskytují tzv. rodinnou péči dětem, které potřebují tzv. okamžitou pomoc – jsou bez jakékoli péče, zneužívané nebo například žijí v nevhodném prostředí. Nejčastěji děti do Klokánků přicházejí po dohodě s rodiči, mohou se do zařízení dostat také na svoji žádost nebo z rozhodnutí soudu. Pobyt je krátkodobý, průměrně půlroční, většina dětí se potom vrací domů. V Česku je šestnáct Klokánků.