Zeman o D3: Peněz je dost, stavbu zdržuje výkup pozemků

Milevsko (Písecko) – Na výstavbu dálnice D3 jsou peníze, ale komplikuje ji výkup pozemků. Na závěrečné tiskové konferenci po návštěvě Jihočeského kraje to prohlásil prezident Miloš Zeman. Navrhl, aby stát při výkupu pozemků používal přísnější pravidla. Inspirací by se podle hlavy státu mohl stát třeba německý model.

„Dálnice D3 je projektově připravena a také finančně zabezpečena, ve státním fondu dopravní infrastruktury je na letošek vyčleněno dohromady 70 miliard korun,“ uvedl Zeman. Výkupy pozemků pod dálnicí a v blízkosti této komunikace jsou tak podle mínění prezidenta jedinou překážkou v tom, aby stavba postupovala rychleji.

Zeman v tomto směru doporučuje inspiraci systémem, který platí v Německu. „Když se stavělo v Ingolstadtu, tak pozemky nebyly vyvlastněny, ale vykoupeny za tržní cenu,“ řekl prezident. Dodal, že v takovém případě by nedocházelo k vydírání státu ze strany majitelů pozemků v blízkosti plánované trasy dálnice. „Vzpomeňme si například na paní Havránkovou u D11,“ zmínil případ, kdy stavba dálnice u Hradce Králové několik let stagnovala kvůli tomu, že stát se nebyl schopen dohodnout s místní statkářkou na výměně půdy.

Dálnici D3 se nedaří dokončit dlouhou dobu – její první úsek byl otevřen už před dvaceti lety. Komunikace má v budoucnosti spojovat Prahu s rakouskými hranicemi a měřit přibližně 180 kilometrů. Zatímco rakouská strana je na napojení připravena, D3 v České republice zatím vede jen mezi Meznem a Veselím nad Lužnicí v celkové délce 42 kilometrů.

Další úseky v Jihočeském kraji se staví, ve středních Čechách však budování dálnice komplikují nejasnosti. Kraj proto podal kasační stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který zrušil návrh středočeského úseku dálnice (čtěte víc).