Poslední budova bývalého Mila jde k zemi, má ustoupit věži Šantovka

Olomouc – V místě, kde chce developer postavit výškovou budovu Šantovka Tower poblíž olomouckého historického centra, začala demolice poslední části bývalého podniku Milo. Věži Šantovka má ustoupit bývalá administrativní budova. Investor ale nemá ke stavbě potřebná povolení. Po nedávném rozhodnutí krajského úřadu bude muset nejprve požádat o souhlas se stavbou olomoucký odbor památkové péče, zatím ale nepodal žádost.

Administrativní budova byla poslední velká budova, která zůstávala v areálu bývalého Mila. I když společnost SMC Development nemá povolení na stavbu výškové budovy, jež ji má nahradit, zahájila její demolici. „Bude dokončena v řádu několika týdnů a navazuje na dokončení venkovních ploch po zprovoznění Galerie Šantovka,“ uvedl mluvčí projektu stavby čtvrti Šantovka Juraj Aláč. Ve starém továrním areálu již padlo několik skladů či výrobních budov, místo nich vzniklo parkoviště a hřiště.

Stavba výškové budovy, která má být se 75 metry druhou až třetí nejvyšší budovou v Olomouci (společně s radnicí), vzbudila ve městě kontroverze. Její odpůrci poukazují na hrozící narušení historického panorama. Zatímco investor přišel s posudkem, podle kterého nebude Šantovka Tower z centra vidět, Univerzita Palackého představila vizualizace svého profesora Víta Voženílka, podle kterých věž z některých míst vidět bude. „Dosvědčují obavy odpůrců stavby o zachování integrity historického prostředí Dolního náměstí,“ řekl ředitel olomoucké pobočky Národního památkového ústavu František Chupík.

Vizualizace budovy Šantovka Tower
Zdroj: ČT24

Přípravu stavby přerušilo v lednu rozhodnutí krajského úřadu, který zrušil povolení vydané olomouckým památkovým odborem. Proti němu se bouřili státní památkáři, ovšem krajští úředníci se obsahem rozhodnutí městského odboru nezabývali a povolení zrušili z formálních příčin. SMC Development se na olomouckou radnici může obrátit znovu, ale zatím tak podle mluvčí města Radky Štědré neučinila. „V současné době analyzujeme všechna vydaná rozhodnutí a až poté budeme zvažovat další postup,“ zdůvodnil Juraj Aláč.

Věž má být ale pouze jednou součástí nové čtvrti Šantovka, která postupně vzniká na 11 hektarech bývalého areálu Milo. Zatím je v provozu stejnojmenné obchodní centrum, má vzniknout také kancelářský komplex a obytná čtvrť. Na projektu za deset miliard korun se podílí architekti z londýnského ateliéru Benoy.