Nechceme bourat obce kvůli těžbě, zní z Ústecka

Ústí nad Labem - Sedm z deseti obyvatel Ústeckého kraje nesouhlasí s tím, aby se kvůli uhlí bouraly další obce. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu, který nechala zpracovat organizace Greenpeace. Průzkum měl naznačit, jak by dopadlo případné krajské referendum o prolomení těžebních limitů. Pro rozšíření těžby je kromě horníků také například prezident Miloš Zeman.

Proti bourání obcí se vyslovilo 70 procent respondentů bez ohledu na věk a vzdělání. Pro bourání jich bylo 22 procent, osm procent obyvatel kraje nemá názor. Zároveň o něco víc než polovina obyvatel je pro úplné zachování limitů těžby a nerozšiřování dolů. „Proti bourání se vyjadřují mladší obyvatelé Ústeckého kraje a potom na druhou stranu starší. Pro bourání je více mužů, ženy jsou v tomto směru trochu zdrženlivější,“ řekl Arnošt Janeček z agentury Ipsos, která telefonický průzkum prováděla.

Průzkumu se zúčastnilo 513 lidí napříč celým regionem, vzorek je podle Janečka dostatečný. „Předvolební průzkumy se celostátně dělají na 500 až 1 000 respondentech. Počet respondentů je dostatečný. Statistická odchylka je v tomto případě plus minus dvě procenta,“ doplnil Janeček.

Pro prolomení limitů těžby hnědého uhlí se v loňském roce vyslovil i prezident Zeman. „Bez jejich prolomení by došlo k postupné ztrátě až 8 500 pracovních míst,“ řekl tehdy. Po jeho projevu následovaly na severu Čech demonstrace odpůrců i zastánců těžby.

Severočeským obcím však svitlo na lepší časy. Dostalo se jim legislativních záruk o tom, že má cenu zde znovu stavět, opravovat domy či rekonstruovat infrastrukturu. Že má cenu tady žít.
Zdroj: ČT24
Autor: Miloš Žihla

Prolomení těžebních limitů není součástí programového prohlášení vlády Bohuslava Sobotky. Z pracovní verze prohlášení ale vypadla i ochrana obcí za limity. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) je přesvědčen, že Sobotkova vláda limity neprolomí. „Jsem přesvědčen, že i když to není v programovém prohlášení, realita bude opravdu taková, jakou jsme slibovali, že nedojde k prolomení těžebních limitů. Ano, ministerstvo životního prostředí to tam chtělo mít zmíněno explicitně. Ale v tuto chvíli je to kompromis mezi koaličními stranami,“ řekl už dříve Brabec.

Stejně to vidí i ekologická organizace Greenpeace. „Na základě rozhovorů se členy vlády a veřejných vystoupení nejen ministra Brabce, ale i ministra průmyslu Mládka, který říká, že bez krajského referenda neprolomí limity, jsme optimisty. Věříme, že vláda na limity sahat nebude,“ řekl Jan Rovenský, jenž průzkum mezi obyvateli Ústecka zadával.

Video Sedm z deseti lidí odmítá, aby se kvůli uhlí bouraly další obce
video

Sedm z deseti lidí odmítá, aby se kvůli uhlí bouraly další obce

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) už dříve řekl, že by o limitech mohlo rozhodnout krajské referendum. Vláda by jeho výsledek respektovala. S tím Greenpeace nesouhlasí. „Pokud by se o tom mělo dělat referendum, tak přímo v místech, kterých se to týká. To znamená v Litvínově, v Horním Jiřetíně a v Černicích, nebo naopak na celostátní úrovni,“ doplnil Rovenský.

V místech, kde se v současné době těžit může, uhlí pomalu dochází. Do deseti let by se mohl uzavřít první důl. Těžaři by se proto rádi dostali k dalším zásobám v okolí. Ty ale zatím chrání právě těžební limity.

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.