Sousedi se jí připojili na elektroměr, teď má zaplatit desetitisíce

Karviná - Černí odběratelé elektřiny už nepoškozují jen dodavatele, ale také domácnosti. Stále více lidí využívá nový trik - napojují se na elektroměr sousedů. Energetické společnosti tak nepátrají po těch, kteří elektrický proud kradou, ale prostě ho naúčtují spotřebitelům, jimž elektrické hodiny patří. Nedoplatky za elektřinu se mohou vyšplhat až na desetitisíce korun.

Video Události o černém odběru elektřiny
video

Události o černém odběru elektřiny

Podobnou zkušenost má Petra Nováková z Karviné. Matka samoživitelka ve skromném malém bytě má zaplatit spotřebu jako v luxusní vile - za leden jí přišla faktura s nedoplatkem více než 27 tisíc korun. „Není možné, abych jen se synem v bytě 2+1 měla takový odběr,“ říká. Několikrát kvůli tomu podala oznámení na policii.

Na její elektroměr se napojili sousedé. Ačkoli jejich byt byl oficiálně bez připojení, potmě a v tichu rozhodně nežili. „Stále tam svítili, hudba hrála v podstatě nonstop,“ potvrzuje další z obyvatelek domu Dorota Sedláková.

Povedení sousedé se před čtrnácti dny odstěhovali, zůstala po nich jen faktura za spotřebovanou energii. A paní Nováková teď řeší, jak zpětně dokázat, kolik proudu jí odsáli. Zatím jí pomohl získat čas ombudsman ČEZu, fakturu pozastavil do vyřešení případu.

Černí odběratelé, kteří se připojí přes elektrické hodiny – typicky pěstitelé marihuany nebo dům vytápěný přímotopy – okrádají přímo dodavatele, a ten po nich také jde. Pokud ale zloděj s dráty kouzlí za hodinami, je to problém majitele domu nebo přímo okradeného. „Takových případů ročně prověřujeme okolo 140, ale jako oprávněné se ukáží zhruba v deseti procentech,“ říká mluvčí společnosti RPG Real Estate Petr Handl. 

Situaci by mohl vyřešit tzv. chytrý měřák neboli hodiny, které na dálku upozorní na neobvyklé výkyvy ve spotřebě, nápad Energetického regulačního úřadu. Do poloviny příštího roku chce novinku prosadit do zákona.