Nedostatek sněhu dělá vrásky lyžařům i vodákům

Praha – Poslední únorový víkend sice v žádném případě nepůsobí jako vrchol letošní zimy, přesto je možné vyrazit s lyžemi na hory bez obav, že nebude kde lyžovat. Na sjezdovkách leží sníh, ačkoli ho není mnoho a je takřka výhradně technický. Díky chladným nocem mohou skiareály vybavené sněhovými děly udržovat dostatečně tlustou sněhovou vrstvu, aby mohly lyžařům nabídnout přijatelné podmínky. Zima se ale přesto pomalu chýlí ke konci a po „svém“ žačínají pošilhávat vyznavači dalšího populárního rekreačního sportu – vodáci. Těm se její průběh vůbec nelíbí, obávají se, že po zimě beze sněhu nebude v řekách dost vody. První vodácké akce vypuknou již v březnu.

Přicházejí týdny, kdy se obvykle chýlí ke konci lyžařská sezona a začíná sezona vodáků. Ti jsou z průběhu zimy rozčarováni – nesněží, ale ani příliš neprší a suché počasí jejich koníčku nenahrává. Hrozí dokonce, že úvodní akce roku budou muset rušit. Množství řek je nesplavných a zlepšit se to nemá. „V současné době i vzhledem k předpovědím na další dny považujeme souhlasné stanovisko Povodí Labe k pořádání vodáckých akcí za málo pravděpodobné,“ uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Vodácká turistika živí majitele půjčoven lodí, provozovatelé kempů či stánků s občerstvením a ti po letošní zimě kroutí hlavou. „Nepamatuji si, že by někdy v minulosti byla zima s takovým nedostatkem sněhu a srážek jako nyní,“ poznamenal Petr Ptáček z vodáckého serveru raft.cz. Upozornil, že špatná sezona byla již ta minulá, kterou poznamenaly červnové povodně.

Na horách se lyžuje jen tam, kde jsou děla. Vydrží umělý sníh do května?

V době, kdy obvykle vodácká sezona spěje k vrcholu, na horách teprve definitivně zastavují poslední vleky. Zda i letos bude možné lyžovat do května, je otázka, koncem února to ale ještě možné je. Níže položená střediska však už mají potíže udržet provoz, nelyžuje se ani tam, kde nejsou sněžná děla.

Výhradně na technickém sněhu se lyžuje v hlavních střediscích Krkonoš a Orlických hor. I v největších střediscích je v provozu jenom část vleků, například ve Špindlerově Mlýně se nelyžuje v oblasti Davidovek. V Rokytnici nad Jizerou je v provozu pouze necelá třetina z 22 kilometrů sjezdovek. Pod horami se již nelyžuje, vleky se zastavily například v Přívratu na Orlickoústecku. Příliš dobré podmínky nejsou pro běžkaře, dost sněhu je na sportovních a turistických trasách na Horních Mísečkách a hřebenech.

Video Václav Svoboda o podmínkách ve Skiresortu Pec-Černá hora
video

Václav Svoboda o podmínkách ve Skiresortu Pec-Černá hora

Až půl metru sněhu je v lyžařských areálech v Karlovarském i Ústeckém kraji. Klínovec je v plném provozu, velmi dobré podmínky nabízí lyžařům i areál v Klínech na Mostecku.

Plné sjezdovky jsou díky jihomoravským jarním prázdninám v Jeseníkách a Beskydech. Sněhu ale kvůli teplému počasí ubývá. Na Pustevnách jsou v provozu Velká sjezdovka, vlek Pod Šumnou a dětský provazový vlek, lyžovat je možné také ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích. Mimo provoz jsou jesenická střediska na Červenohorském sedle, Ostružné a Lipové-lázních, kde není umělé zasněžování.

Nebýt sněhových děl, nelyžovalo by se. V provozu jsou ale jak jesenické Hlubočky (na snímku), tak Zadov, kde přes čtrnáctistupňové vedro uvádějí provozovatelé, že "sněhové podmínky jsou výborné".
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Na Vysočině si mohou lyžaři vybírat z devíti lyžařských středisek, z větší části jsou na Žďársku. V dobrém stavu se daří udržovat sjezdovky i na jihu Čech, kde bude o víkendu k dispozici asi devět skiareálů. Příznivé podmínky k lyžování jsou ve Ski areálu Lipno, na Kvildě a v Horní Vltavici. Ve středních Čechách zůstávají v provozu tři areály. Lyžovat se bude na Monínci, v Chotouni u Prahy a na Šibeničním vrchu u Mnichovic. Jednu z nejhorších zimních sezon za poslední léta ale zažívají letos vlekaři například v Plzeňském kraji, kde je v provozu jen několik areálů, zejména v Železné Rudě.