Moravu čekají železniční komplikace – výluky jednokolejky Brno–Přerov

Brno/Praha – Na jednom z nejvýznamnějších železničních tahů na Moravě, spojnici Brna s Přerovem, budou dva týdny výluky. Přes svůj význam je trať jednokolejná, a tak je kvůli jejím opravám nutné zavést náhradní autobusovou dopravu. Železniční výluka pokračuje také v Praze, kde kvůli stavbě nové zastávky v Podbabě nejezdí jedna regionální linka.

Výlukové jízdní řády pro trať Brno – Přerov:


Výluky mezi Brnem a Přerovem nebudou celodenní, proběhnou vždy od 8:20 do 14:15. Správa železniční dopravní cesty navíc údržbu trati nebude provádět o víkendech. Dělníci se budou postupně přesunovat, proto budou vlaky a náhradní autobusy jezdit v různých trasách.

V pondělí a úterý 24. a 25. února začnou opravy trati mezi Holubicemi a Přerovem. Dotknou se tak regionální dopravy (náhradní autobusy v úseku Vyškov–Přerov) a také brněnsko-ostravských rychlíků, místo kterých pojedou náhradní autobusy v celém úseku Brno–Hulín, i brněnsko-olomouckých rychlíků, jejichž autobusová náhrada pojede z Brna do Nezamyslic. Ve středu a čtvrtek 26. a 27. února budou práce na trati pokračovat v úsecích mezi Holubicemi a Vyškovem a z Kojetína do Chropyně. Náhradní doprava za rychlíky bude opět na celé trati. „Autobusy za osobní vlaky pojedou v úseku Kojetín–Chropyně podle standardního jízdního řádu,“ upozornila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Od pátku do neděle, kdy vlaky cestuje nejvíce lidí, výluky mezi Brnem a Přerovem ustanou, od pondělí 3. března ale začnou nanovo. Pracovat se bude mezi Vyškovem a Kojetínem. Náhradní doprava za regionální vlaky pojede pouze ve vyloučeném úseku, místo rychlíků budou jezdit náhradní autobusy do Kojetína již z Brna.

V Praze pokročila stavba nové železniční zastávky Podbaba, kvůli které SŽDC omezila provoz na železničním tahu, který vede na Kralupy nad Vltavou a Ústí nad Labem. Uzavřena je jedna kolej, a aby se na ni vešly všechny vlaky, je až do 18. května v pracovní dny zrušena regionální železniční linka S41 (Roztoky–Libeň–Hostivař), o víkendech na ní jezdí vlaky pouze mezi Holešovicemi a Hostivaří.