Soud potrestal výrobce jedovatého alkoholu pěti roky vězení

Frýdek-Místek - Soud ve Frýdku-Místku potrestal výrobce jedovatelého alkoholu Stanislava Bažanowského z Českého Těšína pěti roky vězení. Z jeho pokoutní domácí výrobny pocházely láhve rumu se smrtícím množstvím metanolu, které v září 2012 zabily devětadvacetiletou ženu z Komorní Lhotky a oslepily jejího otce. Jeho pět kompliců dostalo nižší tresty. Čtyři muže, dodavatele lihu a distributory lahví, soudce potrestal za daňové úniky až tříletým vězením. Jeho ženu Marcelu Bažanowskou, která mu v nekalém podnikání pomáhala, odsoudil k podmínce.

Soud ve Frýdku-Místku se zabýval případem otravy metylalkoholem nezávisle na hlavní, takzvané vsetínské větvi metanolové aféry. Nepodařilo se totiž prokázat, že by životu nebezpečný líh, který Bažanowski při výrobě alkoholu použil, pocházel ze zdrojů této skupiny. „Obžalovaný Daniel Koma, kterého Bažanowski označil za dodavatele lihu, o jeho původu nic neprozradil, odmítl vypovídat,“ vysvětloval státní zástupce Alois Dlouhý. Koma jen prohlásil, že je obětí komplotu.

Obžalovaní Daniel Koma, Pavel Paško, Marcela Bažanowská a Stanislav Bažanowski
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Další tři spoluobžalovaní pomáhali především dodávat lahve k zájemcům, mezi nimiž byla i rodina z Komorní Lhotky. Pětasedmdesátiletý Bažanowski, který je jako jediný ze skupiny obžalovaný z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami, připustil, že alkohol doma vyráběl asi šest let. „Nikdy jsem ale neměl žádný problém,“ hájil svou činnost, se kterou prý začal, když musel zavřít obchod a nevěděl si rady s dluhy. U soudu popsal, jak míchal líh s vodou, přidával esence, barvivo, nakupoval uzávěry a etikety, které pak lepil na lahve.

Soudce připustil, že Bažanowski nechtěl nikoho cíleně otrávit. „Tím, že míchal alkohol z lihu dodávaného od neregistrovaných výrobců a prodejců, však riskoval,“ řekl soudce. Zdůraznil, že musel vědět, že vše není zcela bezpečné. Některé barely byly totiž označeny křížkem, což znamená, že jde o látku zdraví škodlivou. „A když slyšel o úmrtích, sám šel něco vylít. Proč by to dělal, když by si byl tak jistý?“ uvedl soudce v odůvodnění rozsudku. Zároveň přihlédl k tomu, že Bažanowski spolupracoval s policií.

První oběť byla z Havířova

Na jedovatý alkohol začali umírat lidé v září 2012 v Moravskoslezském kraji. První mrtvý byl z Havířova. V Moravskoslezském kraji bylo nejvíce obětí - celkem dvacet tři. Postupně zemřelo v celém Česku čtyřicet osm lidí, desítky měly zdravotní problémy, někteří velmi vážné. K nim patří i oběť případu projednávaného u soudu ve Frýdku-Místku Milan Skupien, který zcela oslepl.

První tvrdé tresty padly v Ostravě

V souvislosti s mimořádnou kauzou, která zasáhla celou republiku, policisté obvinili více než sedmdesát lidí, hlavně z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami. K soudům se dostaly už loni první, méně závažné případy. Zlínský soudce například potrestal podmínkami a peněžitými tresty jednoho distributora a hospodského. V létě 2013 padly za šíření smrtícího alkoholu první mnohaleté tresty. Krajský soud v Ostravě potrestal Petra Hlavu a Marka Ženíška z Karvinska osmiletým vězením za to, že dali do oběhu desítky litrů jedovaté tekutiny, po jejímž pití jeden člověk zemřel a další čtyři vážně onemocněli.

Hlavní podezřelé čeká soud ve Zlíně

Zásadní proces s lidmi z hlavní větve metanolové kauzy začne zřejmě v březnu ve Zlíně. Obžalovaných je celkem třicet jedna. Sedmi hlavním viníkům, kteří jsou podezřelí z úmyslného obecného ohrožení, hrozí až doživotí. Dalším čtyřiadvaceti obžalovaným, mezi kterými je i výhradní distributor Likérky Drak pro Českou republika Robert Sedlařík, hrozí až deset roků za mřížemi. Podle obžaloby namíchali patnáct tisíc litrů životu nebezpečného alkoholu, který mohl zabít téměř sto šedesát tisíc lidí.

Video Události o rozsudku v metanolové kauze
video

Události o rozsudku v metanolové kauze