Útulky zanedbávají psy, došlápnou si na ně kontroloři

Střední Čechy - Přibývá stížností na středočeské zvířecí útulky. Někteří chovatelé, kteří si z nich přivedli domů psy, si stěžovali na jejich špatný zdravotní stav nebo nedostatečné očkování. V několika případech zvíře dokonce uhynulo. Krajská veterinární správa se proto pustila do kontrol.

Video Lidé si stěžují na péči ve středočeských psích útulcích
video

Lidé si stěžují na péči ve středočeských psích útulcích

Do psích útulků se inspektoři z krajské veterinární správy v poslední době vydávají častěji. Množí se stížnosti lidí, kteří si z těchto zařízení psa odvedli. „Jsou přijímána zvířata, která nejsou řádně evidována. Potom třeba se zvířatům nedostává správné péče a podobně,“ vyjmenovává nejčastější nedostatky ředitel krajské veterinární správy Zdeněk Císař.

Útulky mají také problém s karanténou. Právě z jednoho takového si majitel přivedl psa, který za čtyři dny uhynul na parvovirózu, vysoce nakažlivé virové onemocnění. „Vzhledem k tomu, že parvoviróza má čtrnáctidenní inkubační dobu, bylo jasné, že nemoc přišla z toho útulku,“ konstatuje majitelka psí školy ve Velké Dobré Jiřina Forejtová.

Ve středních Čechách je zvířecích útulků asi pětadvacet. Veterináři je musí zkontrolovat minimálně jednou ročně. Majitelé útulků kontroly chápou, k drobným pochybením ale podle nich občas dojít může. Vážnější porušení a týrání psů shodně odmítají. Za porušení veterinárního zákona hrozí majitelům psů pokuta do deseti tisíc korun, provozovatelům útulků ale až několik set tisíc.