Pět východočeských nemocnic se spojí, fúzi posvětilo zastupitelstvo

Pardubice – Zastupitelé Pardubického kraje schválili návrh na fúzi pěti krajských nemocnic. Od předchozího spojování nemocnic pod jednu mateřskou firmu se postup Pardubického kraje liší. Podle kritiků je však nepřipravená a riskantní. Hejtmanství ji ale považuje za jedinou možnost, jak stabilizovat dlouhodobě ztrátové nemocnice. Do vínku chce dát spojeným nemocnicím 300 milionů korun, kterými je oddluží.

V Ústeckém kraji půjdou někteří manažeři společnosti zastřešující krajské nemocnice před soud kvůli podezřelým zakázkám a Karlovarský kraj musel loni vydávat desítky milionů, aby zachránil svoji obdobnou společnost. Pardubický kraj chce nemocnice také propojit, ale jiným způsobem. Vedení kraje věří, že je to nejlepší způsob, jak zabránit finančním problémům, do kterých jednotlivé jeho nemocnice opakovaně padají. Poukazuje na výhodnější společné nákupy nebo silnější postavení spojených nemocnic při jednání se zdravotními pojišťovnami. „Je logické, že jeden vlastník se na svá zařízení dívá jako na skupinu a tato zařízení spolupracují. To byl v minulosti problém, protože si vzájemně přetahovala pacienty,“ hájil fúzi hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL):

„Chceme zůstat konkurenceschopní proti privátním subjektům. Nechceme se dožít toho, jak v některých krajích mají nemocnice, které už jsou nezachranitelné.“


Část zastupitelů se ale postavila proti fúzi. Odkazovali na potíže v jiných krajích a odmítají, že by bylo provozování jediné firmy výhodnější. V minulosti přínos spojení nemocnic zpochybnili i jejich ekonomičtí náměstci. Dál se ale k fúzi veřejně vyjadřovat nechtějí, údajně čelí tlakům a obávají se ztráty zaměstnání. „O těchto nepřiměřených tlacích vím. Je to nešťastné a může to věc jen zkomplikovat,“ uvedl opoziční krajský zastupitel Josef Janeček (ODS).

Video Erik Knajfl o fúzi východočeských nemocnic
video

Erik Knajfl o fúzi východočeských nemocnic

I vzhledem k tomu, že kraj nechce, aby si jeho nemocnice přetahovaly pacienty, se ale odpůrci jejich spojení obávají utlumování péče. To ale hejtmanství odmítá. „Pacient nepocítí po fúzi žádné změny a časem určitě pocítí změny k lepšímu,“ ubezpečil Roman Línek.

Nemocnice v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí se spojí do jedné velké společnosti k 1. červenci. Kraj si ponechal „zadní vrátka“, kdyby problémy spojené s fúzí byly větší, než předpokládá. Na zápis nové společnosti s názvem Nemocnice Pardubického kraje do obchodního rejstříku bude čas do konce letošního roku. Předtím s ní musejí souhlasit členové vedení nemocnic a jejich představenstva.