Autobusy v Jablonci nezastaví, odbory se dohodly s vedením Busline

Jablonec nad Nisou – Autobusáci na Jablonecku nebudou stávkovat. Vedení společnosti Busline přijalo požadavky odborářů místní pobočky, oproti loňskému roku proto nesníží platy ani jim neseškrtá dovolenou. Podle Jiřího Kuchyňky z jablonecké odborové organizace tak je stávka zažehnána, v pondělí organizace odvolá stávkovou pohotovost.

Odboráři jablonecké pobočky společnosti Busline hrozili stávkou kvůli snížení základního hodinového platu řidičů z 72 na 62 korun a snaze vedení firmy o zkrácení dovolené z pěti týdnů na čtyři. Podle ředitele Busline Tomáše Roubička ale vedení upravilo podle požadavků odborů kolektivní smlouvu, kterou potom jablonečtí odboráři podepsali. Nakonec se všechna omezení zruší – platy i množství dovolené se vrátí na loňskou úroveň, peníze za leden firma zaměstnancům doplatí. „Dosáhli jsme toho, co jsme chtěli,“ řekl po jednání zástupce jablonecké odborové organizace Jiří Kuchyňka. Ačkoli stávková pohotovost ještě formálně trvá, podpisem nové kolektivní smlouvy je podle Kuchyňky stávka zažehnána. Dodal, že v pondělí by měla odborová organizace pohotovost odvolat.

Ředitel Roubiček původně hájil škrty potřebou úspor, nad loňskou úroveň s platy odmítl jít. „Ekonomická krize s sebou přináší problémy, na které musely zareagovat v podstatě všechny společnosti v České republice. Další skutečností je, že nás objednatelé, zejména kraje, tlačí ke snižování cen za kilometr. Pokud chce naše společnost zůstat mezi ostatními dopravci konkurenceschopná, nemůže si v současnosti dovolit zvyšování nákladů, a to včetně mezd,“ podotkl Tomáš Roubiček. Původní návrh kolektivní smlouvy podle něj počítal se snížením základu mezd a změnou pohyblivých složek. Jabloneckým řidičům taková změna vadila, pohyblivá složka měla souviset s úsporami pohonných hmot nebo náklady na opravy, ovšem odboráři si stěžovali, že právě v Jablonci firma situaci zkomplikovala tím, že do pobočky poslala starší a provozně náročnější autobusy.

Uklidnění situace v jablonecké Busline potěšilo vedení Libereckého kraje. V regionu je společnost největším dopravcem, kromě regionálních i dálkových linek zajišťuje také na objednávku dopravního podniku městskou autobusovou dopravu v Jablonci nad Nisou a jezdí i na některých libereckých městských linkách. „Stávka by mohla způsobit velké problémy,“ upozornil hejtman Martin Půta (SLK).

Společnost Busline vznikla v roce 2010 fúzí tehdejších ČSAD Semily a ČSAD Jablonec nad Nisou. Patří k největším autobusovým dopravcům v Česku, její vozy jezdí kromě Libereckého kraje také v Královéhradeckém, Ústeckém, Středočeském a Jihomoravském kraji.