Novým primátorem Olomouce je Major. Chce opravit Horní náměstí

Olomouc - Novým olomouckým primátorem byl zvolen dosavadní náměstek Martin Major (ODS). V čele radnice vystřídal stranického kolegu Martina Novotného, který na jednání zastupitelstva rezignoval na funkci primátora, protože se rozhodl dát přednost práci poslance. Mezi své hlavní priority Major zařadil dokončení rekonstrukce Horního náměstí.

Video Primátorem Olomouce je Martin Major
video

Primátorem Olomouce je Martin Major

Pro Martina Majora hlasovalo 23 ze 43 přítomných zastupitelů. Jeho kandidaturu kromě ODS podpořily také koaliční strany KDU-ČSL a TOP 09. Naopak zastupitelé opoziční ČSSD a KSČM pro něj ruku nezvedli. Sami kandidáta na primátora nenavrhli; podle koaliční smlouvy totiž místo primátora náleží ODS, což opozice respektuje.

Čtyřiatřicetiletý Martin Major vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Palackého. Funkci náměstka primátora zastával od roku 2006, na radnici měl na starost investice a majetkoprávní odbor. Mezi své hlavní priority po zvolení primátorem zařadil:

  • dokončení rekonstrukce Horního náměstí, na kterém by po dlouhých diskusích měly být instalovány nové lampy veřejného osvětlení;
  • zlepšení nyní nepřehledné dopravní situace na sousedním Dolním náměstí;
  • nebo budování nových parkovišť na velkých sídlištích.

Major chce dále jednat s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) o stěhování pobočky pošty z náměstí Republiky v historickém centru města do nového obchodního komplexu Galerie Šantovka, což vzbudilo značnou nevoli u lidí i institucí z okolí.

Jeden volební obvod

V čele Olomouce bude Major stát do podzimních komunálních voleb. Nový primátor se bude snažit přesvědčit ostatní politické strany v zastupitelstvu o výhodách zřízení jednoho volebního obvodu ve městě. „Za posledních osm let se dramaticky zlepšila spolupráce s komisemi městských částí. Rozdělení města na tyto volební obvody z mého pohledu, pokud nejsou zřízeny malé radnice, postrádá smysl,“ uvedl Major. Na podzim se chce v Olomouci znovu ucházet o přízeň voličů.

Martin Major (vpravo) a odcházející primátor Martin Novotný
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Předseda klubu opoziční ČSSD Antonín Staněk nového primátora za jeho programové priority pochválil. „Nicméně touto cestou měla jít koalice mnohem dříve. Ekonomická situace města je bohužel taková, že si nejsme jisti, zda vůbec to, o čem tady bylo hovořeno, je ekonomicky možné zrealizovat,“ uvedl Staněk, podle kterého je radnice značně zadlužená.

Novotný si cení trati na Nové Sady

Bývalý primátor Novotný byl zvolen neuvolněným členem rady, zároveň si ponechal mandát zastupitele. Primátorem byl od roku 2006. „Za úspěch tohoto období lze nepochybně označit vybudování první etapy tramvajové trati na Nové Sady, tedy uskutečnění projektu, na nějž obyvatelé jižních čtvrtí města čekali desítky let. Jako velmi pozitivní vnímám i výrazný posun v budování protipovodňové ochrany města,“ uvedl.

V předčasných volbách se Novotný dostal do sněmovny jako jediný z olomoucké kandidátky ODS. Letos v lednu byl pak zvolen místopředsedou strany. „Při vzdálenosti Olomouce od Prahy a časových nárocích na dopravu není možné efektivně a plnohodnotně vykonávat všechny tyto funkce,“ zdůvodnil Novotný rozhodnutí rezignovat na post primátora.