Do hradeckých lesů se po předloňské vichřici vrací stromky

Hradec Králové - Do velké obnovy lesů za zhruba 13 milionů korun se pustili lesní dělníci v Hradci Králové. Na 170 hektarech vysadí 1,6 milionu stromků, což je nejvíce v historii městských lesů. Sazenice nahradí dřeviny, které zlikvidovala větrná smršť v létě 2012. Na obnovu lesů po kalamitě Hradečtí získali dotaci z fondů Evropské unie, která uhradí 97 procent nákladů. Práce budou trvat do konce května. 

Více stromků najednou se v hradeckých lesích dříve nikdy nesázelo. „Plochy pro výsadbu včetně oplocenek už jsou připravené. Stromky bude sázet asi stovka lidí,“ uvedl ředitel Městských lesů Milan Zerzán. Kalamita se podle něj na budoucím stavu lesa paradoxně podepíše příznivě, protože se budou sázet i dříve hojně zastoupené dřeviny, které však postupně ustoupily jehličnanům. Převažovat budou borovice, které tvoří základ hradeckých lesů, vrátí se sem ale ve velké míře také například duby, buky nebo jedle. 

Se zalesňovacími pracemi se na dva až tři měsíce zvýší pohyb techniky a vozidel v hradeckých lesích. Cyklisté a další návštěvníci by proto měli dbát zvýšené opatrnosti. „Závory do lesů budou otevřené a pracovat se bude intenzivně i o víkendech,“ upozornil Zerzán. 

Začátkem července 2012 zničila vichřice v hradeckých lesích během pár minut 74 kubíků dřeva, polomy byly na 200 hektarech. Podle odhadů větrná kalamita způsobila škody až za 20 milionů korun. Městské lesy musely během půl roku zpracovat tolik dřeva, kolik běžně těží tři roky. Kalamita byla největší od roku 1988, kdy v městských lesích padlo 220 tisíc metrů krychlových dřeva.

Video Lesy na Královéhradecku se rozrůstají o nové stromy
video

Lesy na Královéhradecku se rozrůstají o nové stromy