Šéf středočeského krajského úřadu Štětina končí

Praha - Ředitel středočeského krajského úřadu Zdeněk Štětina k dnešnímu dni rezignoval. V poslední době čelil kritice kvůli závazkům rušené Středočeské turistické a informační služby (STIS), závěrům interního auditu nebo prostředkům, které krajský úřad vyplatil jeho přítelkyni. Řízením úřadu byl pověřen dosavadní zástupce ředitele pro veřejnou správu Robert Georgiev.

„Rezignaci pana ředitele Krajského úřadu Středočeského kraje Zdeňka Štětiny považuji za logické vyústění nahromaděných problémů, které musí v poslední době krajský úřad řešit,“ uvedl hejtman Josef Řihák (ČSSD). Už dříve k Štětinově budoucnosti řekl, že všechny možnosti jsou otevřené včetně jeho případného odvolání, které by ale muselo být podmíněné souhlasem ministra vnitra. Opoziční ODS očekávala, že Štětina ve funkci skončí. Někteří její zástupci namítali, že odpovědnost by neměl nést jen on, ale více lidí.

Hospodaření STIS prověřují kriminalisté. Podle ODS do ní směřovaly peníze i po rozhodnutí o její likvidaci. Občanským demokratům vadily i závěry interního auditu, který se zaměřil na účetnictví kraje a odhalil údajně řadu nedostatků ve výkaznictví. Auditová zpráva se zmiňuje i o tom, že na krajském úřadě dostatečně nefungují kontrolní mechanismy, jež jsou údajně nastaveny jen formálně. Auditoři doporučili osm desítek nápravných opatření, přistoupeno však bylo podle ODS jen k 16 z nich. 

Audit prý také odhalil, že někteří pracovníci úřadu jsou odměňováni dvakrát. Jednak jsou placeni jako zaměstnanci kraje a jednak z evropských peněz a není prý jasné, jak je jejich pracovní doba rozdělena. Hejtmanův náměstek pro finanční kontrolu Pavel Jetenský (KSČM) takové informace nemá, možnost duplicitního odměňování ale nevyloučil. Řihák už dříve řekl, že s výsledky auditu není seznámen. Radní se jimi měli zabývat v pondělí, kvůli hejtmanově cestě do Brd ale záležitost odložili. 

Média v minulosti informovala také o tom, že kraj vyplatil peníze Štětinově přítelkyni, zaměstnané ve firmě, jež v budově krajského úřadu zajišťuje ostrahu. Nad rámec práce pro tuto společnost pracovala i na některých projektech pro odbory regionálního rozvoje a školství. Úkoly, jež se týkaly například monitorovacích zpráv v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, jí zadávali příslušní vedoucí odborů. Štětina už dříve přiznal, že pracovní smlouvy se svou přítelkyní uzavíral on. Vybrána prý byla kvůli svým zkušenostem. Firmě, jež v budově úřadu zajišťuje ostrahu, hejtmanství také navýšilo odměny. Ředitel poukazoval na to, že jeho přítelkyně není majitelkou ani jednatelkou této společnosti. 

Štětina v minulosti působil na okresním úřadě v Berouně jako jeho přednosta. Od roku 2002 je pracovníkem středočeského krajského úřadu na pozici zástupce ředitele. Šéfem úřadu byl jmenován v prosinci 2011, kdy ve funkci nahradil Petra Hostka.