Nemocnice u sv. Anny řeší s ministrem, jak se oddlužit

Brno - Jak oddlužit nemocnici u sv. Anny? Na to hledá odpověď ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), jenž dnes dopoledne zavítal do Brna. V rámci návštěvy Jihomoravského kraje opětovně zamířil přímo do nemocnice, která se dlouhodobě potýká s rekordní zadlužeností. Se závazky za 1,5 miliardy korun patří k nejzadluženějším tuzemským nemocnicím.

Dluhy Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně jsou velké skoro jako roční rozpočet Znojma: 1,5 miliardy korun. Ministr s vedením instituce opět řešil, co s obřím dluhem. Konkrétní recept zatím nepřinesli, vedení nemocnice má ale seznam možných nápadů, jak dluh snížit. Ministr si seznam prostuduje, na další jednání do Brna se chystá za týden či dva.

Dluh se nemocnici nastřádal během posledních několika let. Fakultní nemocnice u sv. Anny ale není jediná, která je dlouhodobě v červených číslech. Problém má celá řada nemocnic v republice. Podepsalo se na tom vyšší DPH, nevýhodná úhradová vyhláška, zrušené poplatky za pobyt v nemocnici nebo navýšení nákladů na mzdy pro lékaře a zdravotnický personál.

Video Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) o jednání
video

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) o jednání

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) o jednání

Vstup redaktorky Barbory Telferové

Fakultní nemocnice u sv. Anny dluží za léky, zdravotnické potřeby i energie. Dodavatelé se zlobí, zpoždění v platbách ale zatím tolerují. „Neodpovídá našim představám, očekáváním ani platné české a evropské legislativě,“ řekl finanční ředitel společnosti Hartmann Rico Marek Třeška. Jedním dechem ale dodal, že svatoanenská nemocnice není výjimkou. „Její situace nikterak nevybočuje z celkové situace pohledávek za všemi nemocnicemi. Problém pohledávek vnímáme jako vleklý a systémový,“ dodal Třeška.

Závazky největších nemocnic v regionu

Fakultní nemocnice u sv. Anny - 1,5 miliardy

Krajská nemocnice Tomáše Bati - cca 1 miliarda

Fakultní nemocnice Brno - 300 milionů


Vedení nemocnice ujišťuje, že pacientů se dluhy přímo nedotknou. Svatá Anna ale neinvestuje do nových staveb či nákupu nového vybavení, stačit musí to, co má nemocnice k dispozici. „Investujeme pouze do základních oprav a havárií,“ potvrdil ředitel nemocnice Josef Čekal.

Svatoanenskou nemocnici táhne ke dnu i ICRC

Obrovským závazkem nemocnice u sv. Anny je budování centra klinického výzkumu ICRC, které vzniká ve spolupráci s prestižní americkou Mayo Clinic. Supermoderní pracoviště, postavené za evropské peníze, stojí nemocnici u sv. Anny desítky milionů korun ročně. Jenom klinice Mayo, která výzkum zaštiťuje, posílá každý rok 38 milionů. Dalších 100 milionů v posledních třech letech nemocnice zaplatila za různé investice do centra.

„Ve vztahu k ICRC bude vytvořena pracovní skupina na úrovni ministerstva zdravotnictví, která bude dále iniciovat ustavení meziresortního týmu, jejímiž členy by měli být zástupci ministerstva školství, ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva financí. S tímto postupem bude seznámen také premiér Bohuslav Sobotka a další politická reprezentace,“ uvedla mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

„ICRC si s sebou z minulosti nese problémy. Těší nás připravenost všech zúčastněných postavit se k nim čelem a reálně je řešit,“ dodal ředitel Čekal. Do budoucna by tak mohly pomáhat nést náklady na vědecko-lékařské centrum i další instituce. 

Svatopluk Němeček
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Ministr už v Brně jednal

Při předchozím jednání s vedením nemocnice ministr ujistil, že nehrozí, že by zařízení skončilo. Spíše se bude muset začít orientovat jen na některé oblasti zdravotní péče a jiné utlumit. Vedení nemocnice upozorňuje, že nelichotivou bilanci výrazně zhoršila úhradová vyhláška, která nevyplácí nemocnicím stejné peníze jako v dřívějším období.

„Patříme k nejhůře ohodnoceným nemocnicím. Za kvalitně poskytnutou péči dostáváme od pojišťoven méně než jiná zdravotnická zařízení,“ řekla Urbánková. Úhradovou vyhlášku označil Ústavní soud loni na podzim za protiústavní. Aby však neohrozil zdravotnictví a pacienty, ponechal její platnost do konce letošního roku s tím, že při tvorbě další vyhlášky musí ministerstvo k rozhodnutí soudu přihlédnout.

Ústavní soud rozhodl také o konci stokorunového poplatku za den pobytu v nemocnici. Výpadek těchto příjmů znamená ročně minus dvě miliardy do rozpočtu tuzemských nemocnic. Stávající ministr Němeček ale prosazuje, aby peníze nemocnicím vynahradily pojišťovny. Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL totiž neplánuje poplatek obnovit.

„Těch 16 milionů, o které můžeme přijít, bychom využili pro pacienty – nakoupili bychom za ně přístroje, případně bychom mohli zvýšit úroveň hotelových služeb: tedy postelí, nočních stolků nebo vybavení ordinací,“ vyjmenoval ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek.

O kolik nemocnice ročně přijdou bez stokorunového poplatku?

Nemocnice Břeclav – 11 milionů korun

Fakultní nemocnice Brno – 60 milionů korun

FN u sv. Anny v Brně –  22,3 milionu korun

Nemocnice Vyškov – 12,5 milionu korun

Nemocnice Znojmo - 15 milionů korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně - 25,5 milionu korun

Kroměřížská nemocnice - 9,8 milionu korun

Uherskohradišťská nemocnice - 16,7 milionu korun

Nemocnice Vsetín - 8,3 milionu korun

(odhady nemocnic z konce roku 2013)


Do rozpočtů nemocnic zasáhlo i vyšší DPH. Zatímco léky spadají do snížené sazby 15procentního DPH, zdravotnický materiál, jako například obvazy, byl převeden do vyšší, 21procentní sazby. Nemocnice tak za materiál utratí víc peněz.