Hradec dostane nové elektrické vedení, Šluknov si ještě počká

Královéhradecko/Šluknovsko - Časté výpadky elektřiny a přetížené vedení vysokého napětí trápí okrajové části Hradce Králové a okolní obce. Energetici se proto pustí do rozsáhlé opravy. Rekonstrukce má posílit elektrické vedení v lokalitách, kde přibývá rodinných domků nejvíc. S podobnými problémy se potýkaly i severní Čechy, tam ČEZ nedávno dostavěl nové vedení za 100 milionů. Zbývá na něj napojit ještě Šluknovský výběžek. Problém je ale v tom, že stožáry se mají stavět v chráněném území Lužických hor, proti čemuž místní protestují.

Nedostatek elektřiny se v Hradci a okolních obcích projevuje častými výpadky. Bohaté zkušenosti s nimi mají obyvatelé Slatiny, Malšovy Lhoty, Piletic, Svinar či Nepasic. Trpělivost už došla i komisím místní samosprávy. „Jednou se dokonce stalo, že na Štědrý den v osm ráno vypnuli elektřinu a do tří odpoledne se nedalo rozsvítit, vařit, nic,“ říká předseda lhotské komise Richard Nádvorník (TOP 09).

Energetici se teď pustili do rekonstrukce vedení. Mezi Všestary a Plotišti vymění na čtyřech kilometrech vodiče za nové, které přenesou větší výkon. Na sedmikilometrové trase do Nepasic zase obmění stožáry. Oprava bude stát 32 milionů korun. „Opravené vedení vysokého napětí zkvalitní výrazně dodávku elektrické energie, zvýší se spolehlivost a výrazně se omezí poruchovost,“ přislíbil mluvčí východočeského ČEZu Jiří Kosina. Práce na rekonstrukci vedení potrvají v Hradci až do listopadu.

Posílit zásobování proudem potřebuje také Šluknovský výběžek. Energetici ho chtějí napojit na vedení z Nového Boru přes Svor a Varnsdorf. „Chceme docílit stabilizace dodávek a posílit jejich spolehlivost. Česká republika je jedním z nejlépe zasíťovaných území v rámci celé Evropy. Do jednoho místa dokážeme přivést napájení z více zdrojů - to ale neplatí právě v případě Šluknovska,“ vysvětlil mluvčí ČEZu Jan Pavlů.

Kvůli sloupům by se však musel vykácet osmnáctikilometrový pás lesa v šířce 30 metrů v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. A s tím nesouhlasí starostové místních obcí. Požadují, aby ČEZ projekt přehodnotil a vedení zakopal do země. „Chceme chránit krajinu, aby zůstala neporušená pro budoucí generace,“ řekl starosta Okrouhlé a zároveň předseda Svazku obcí Novoborska Jiří Vosecký.

Vedení elektřiny kabely pod zemí požaduje i Liberecký kraj. Spolu se starosty se teď snaží změnu vyjednat. ČEZ už má projekt v investičním plánu pro roky 2017 a 2018. Tvrdí ale, že nezačne stavět, dokud se nedohodne s dotčenými obcemi na kompromisu. „V současné době zvažujeme všechny varianty, jsme teprve u plánování,“ uvedla mluvčí ČEZu pro severní Čechy Soňa Holingerová.

Podle Jana Pavlů je vedení kabelů pod zemí jednou z možných variant řešení, ale i to s sebou nese řadu rizik pro přírodu. „Třeba to, že nad podzemním vedením nemůže růst žádná vegetace. Na rozdíl od nadzemního, kde může růst až do výšky tří metrů. Navíc musí být po celé délce vedení přístupová komunikace,“ dodal.