Temelínští hasiči simulovali havárii – po tmě a se svítícími balóny

Temelín - V Jaderné elektrárně Temelín proběhlo mimořádné cvičení. Tamní hasiči si při něm poprvé vyzkoušeli novou techniku, která má posílit bezpečnost elektrárny v případě přírodní katastrofy.

ČEZ do nové techniky investoval 12 miliónů korun. Současně musel proškolit šest desítek svých hasičů, kteří budou nové stroje obsluhovat. Speciální bagr a nákladní automobil, bourací kladiva a další vyprošťovací prostředky, osvětlovací balóny nebo mobilní čerpadlo umožní hasičům zasáhnout i v případě rozsáhlého poškození infrastruktury uvnitř areálu.

První příležitost vyzkoušet novou techniku získal temelínský protipožární tým včera večer. „Námětem cvičení bylo selhání většiny z deseti možností zajištění elektrického napájení, areál o 123 hektarech se tak ponořil do tmy,“ přiblížil mluvčí elektrárny Marek Sviták. „V provozu zůstaly jen záložní dieselgenerátory, které elektřinou zásobují pouze havarijní bezpečnostní systémy.“

Díky práci s novými světelnými balóny dokázali rychle osvětlit prostor velký několik set metrů čtverečních. Balóny jsou napájeny z mobilní elektrocentrály, a mohou tak svítit bez přestávky desítky hodin. Za okamžik přijela také cisterna připravená natankovat 17 000 litrů nafty.

„Musíme být připraveni i na situace, kdy budou vnitřní komunikace neprůchodné a my budeme muset zasahovat potmě. Například doplňování nafty do dieselgenerátorů je pro dlouhodobé zajištění chlazení reaktoru naprosto klíčové. Toto cvičení bylo novinkou a svůj účel splnilo,“ řekl ředitel bezpečnosti elektráren ČEZ Bohdan Zronek.

Video České jaderné elektrárny testovaly svou bezpečnost
video

České jaderné elektrárny testovaly svou bezpečnost

České jaderné elektrárny testovaly svou bezpečnost

UvR 07.03.2014

V Temelíně proběhlo mimořádné cvičení