Na liberecké radnici visí obří Putinova karikatura

Liberec – Na radnici v Liberci ráno občanské sdružení Dekomunizace vyvěsilo obří plachtu s motivem ruského prezidenta Vladimira Putina. Vedení města s akcí souhlasí. Vyobrazení ruského prezidenta se symboly totalitních režimů dvacátého století na hrudi, hitlerovským knírkem a stalinovskou pózou má varovat před postupem sílící ruské diktatury na Krymu a směrem do Evropy. Akci provází nebývalý zájem lidí, případem se ale kvůli několika trestním oznámením zabývá i policie. Plachta má „zdobit“ radnici do večera, zítra se přesune do Prahy, kde zavlaje na centru DOX, kde probíhá konference k tématu dění na Ukrajině.

Podobizna visí přímo nad pomníkem obětí ruské okupace z roku 1968. Příjezd ruských tanků do města stál tehdy život devět lidí. „Historie se opakuje a my cítíme povinnost na to upozornit. Janukovyčovo pozvání si nezadá se zvacím dopisem Vasila Bilaka a jemu podobných darebáků, kteří v roce 1968 vyzvali vedení Sovětského svazu, aby u nás zabránilo kontrarevoluci,“ uvedl Ondřej Matyáš ze sdružení Dekomunizace a vyzval vládu a jejím prostřednictvím Evropskou unii a NATO, aby konečně začaly jednat s Ruskem jako se „státem představujícím vážnou hrozbu pro demokracii a svobodu“.

Video NO COMMENT: Putin na liberecké radnici
video

NO COMMENT: Putin na liberecké radnici

Navzdory prohlášením ruské strany o oprávněnosti humanitární pomoci Rusům žijícím na Krymu a východní Ukrajině má podle sdružení Dekomunizace nynější ruská agrese jasné analogie v dějinách Evropy. Zabrání Sudet a Rakouska také předcházela nacistická kampaň o potřebě bránit Němce na území dalších států, dodává sdružení. I proto je ruský prezident Putin zpodobněn trochu jako Stalin i Hitler, nechybí ani znaky typické pro komunistickou a fašistickou ideologii - rudá hvězda, srp a kladivo a také hákový kříž. Právě kvůli tomu se patrně někdo obrátil na policii.

O situaci na Ukrajině čtěte podrobně zde

Vladimir Putin na liberecké radnici
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek

Vedení Liberce organizátory příjemně překvapilo

Liberecký knihkupec a spoluorganizátor akce Martin Fryč k důvodům vyvěšení Putinovy podobizny pro ČT uvedl, že „všichni jsme teď tak trochu z Krymu a mělo by nám to dojít.“ Většina kolemjdoucích podle něj na akci reagovala pozitivně. „Vedení města nás příjemně překvapilo. Mysleli jsme si, že budeme muset podnikat nějakou drsnou akci, ale stačilo jen pár telefonů,“ řekl ČT Fryč.

Primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD): „O akci jsem věděla, není to podle mě akt politický, ale veskrze lidský. Vyjadřujeme tím podporu ukrajinskému lidu. Ten nyní prožívá nelehké dny. Sami jsme měli v naší historii období, kdy jsme si podobné morální a lidské podpory vážili. Byla pro nás důležitým signálem, že proti zlu nejsme sami - v letech 1938, 1948, 1968 nebo 1989.“