Štěstěna třemošnické průmyslovce přeje, zavírání se nekoná

Třemošnice – Střední odbornou školu a učiliště v Třemošnici na Chrudimsku nečeká přesun výuky jinam kvůli úbytku dětí. Své strojírenské obory si naopak zachová, částečně i díky spolupráci s místními podniky DAKO a Kovolis Hedvikov. Od kontroverzního slučování škol kraj nakonec ustoupil k radosti nejen učitelů, ale i žáků a jejich rodičů.

Video Ohroženou školu v Třemošnici zachránily místní podniky
video

Ohroženou školu v Třemošnici zachránily místní podniky

Právě podniky DAKO a Kovolis Hedvikov se vedle města a okolních obcí postavily proti záměru kraje školu de facto zavřít. Ředitel hedvikovského Kovolisu si posteskl, že firmě odchází ročně 10 až dvacet pracovníků do důchodu a kvalifikované pracovníky by v případě konce školy hledal jen obtížně.

Firmy nabízejí střední škole s praxemi i stipendia nebo vybavení dílen. Podpora místních podniků je pro udržení výuky zásadní, třeba materiál a nástroje nakupuje škola za výhodné ceny. Starosta Stanislav Peca (SNK-ED) oceňuje především skutečnost, že podmínky nabízejí odborné vzdělání řadě mladých lidí s minimálními finančními náklady.

Na školu se již nyní sešlo přes 60 přihlášek pro příští rok, uchazeči sem míří i ze sousední Vysočiny a Středočeského kraje. „Máme přihlášených čtrnáct nástrojářů, což je maximum za součet posledních pěti, osmi let,“ upřesnila ředitelka školy Jana Sýkorová, která chce studenty směrovat i na odborné stáže do okolních zemí.

  • Před koncem loňského roku studenti třemošnické průmyslovky spolu se studenty z jiných škol proti slučování hlasitě protestovali u budovy krajského úřadu. Kraj rozhodnutí na poslední chvíli odložil a dal prostor novému jednání. Vsadil právě na posílení spolupráce místních podniků a školy.