Liberecké primátorce za Putina na radnici vyhrožuje anonym

Liberec - Primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD) i její děti čelí anonymním výhrůžkám kvůli tomu, že vedení města umožnilo sdružení Dekomunizace vyvěsit na budovu radnice plachtu s vyobrazením Vladimira Putina jako diktátora. Podobiznou ruského prezidenta s hitlerovským knírkem a charakteristickým Stalinovým gestem chtělo sdružení poukázat na údajné šíření ruské diktatury.

„Opravdu jsem byla velmi nepříjemně zaskočena, bylo mi z toho smutno a úzko. Emoce se u mě velmi mísily. Nicméně musím říct, že dnes lidé psali spíše pozitivní reakce,“ přiblížila situaci kolem výhrůžných e-mailů a dopisů primátorka.

Putinova postava zavlála na liberecké radnici od úterního rána, přímo nad pomníkem obětí ruské okupace z roku 1968. Liberecký knihkupec a spoluorganizátor akce Martin Fryč České televizi po vyvěšení řekl, že byl přístupem vedení města příjemně překvapen. „Mysleli jsme si, že budeme muset podnikat nějakou drsnou akci, ale stačilo jen pár telefonů,“ prohlásil. Primátorka Rosenbergová označila akci spíše za lidský než politický akt. Souhlasila s podporou lidem na Ukrajině v nelehkých dnech, které prožívají.

Video NO COMMENT: Putin na liberecké radnici
video

NO COMMENT: Putin na liberecké radnici

Sdružení Dekomunizace upozornilo na analogie ruské agrese v dějinách Evropy. Zabrání Sudet a Rakouska také předcházela nacistická kampaň o potřebě bránit Němce na území dalších států, uvedlo sdružení. Také proto zpodobnili autoři plachty prezidenta Putina částečně jako Stalina, částečně jako Hitlera. Patrně proto, že na jeho hrudi nechyběly ani rudá hvězda, srp a kladivo a také hákový kříž, obrátil se někdo s oznámením na policii.