Starosta obviněn, že zmanipuloval zakázku na stavbu bytů za 40 milionů

České Budějovice - Kvůli dotačnímu podvodu za téměř 40 milionů obvinila policie starostu jihočeského městyse. Podle kriminalistů zfalšoval veřejnou soutěž na stavbu bytových domů. Starosta prý podepsal smlouvu s firmou několik dní před vyhodnocením soutěže, čímž porušil podmínky pro získání dotace. Firma navíc nedokázala zakázku ani dostavět včas. Podle informací ČT by mělo jít o starostu Dolního Bukovska Františka Mazance.

Městys žádal o dotaci Státní fond rozvoje bydlení. „Starosta mu předložil listinné materiály obsahující nepravdivé údaje, ty však byly rozhodující pro kladné posouzení žádosti. Konkrétně předložil doklad o provedeném výběrovém řízení na dodavatele stavby a smlouvu o dílo,“ řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

„Dotace byla poskytnuta, nicméně kriminalisté následně zjistili, že dokumenty potřebné k udělení dotace byly zmanipulovány,“ uvedl Matzer. Kriminalisté totiž prokázali, že starosta podepsal se stavební společností smlouvu o dílo již několik dní předtím, než podali nabídky ostatní zájemci.

Městys z dotace vyčerpal 20 milionů korun. Projekt měl zajistit výstavbu tří domů s 61 byty. Starostovi nyní za podvod hrozí trest odnětí svobody až na deset let. „Pomyslnou korunu tomu dala i stavební firma, která takto podvodně získanou zakázku nedokázala ani dokončit ve lhůtě,“ podotkl mluvčí.