Soud znovu osvobodil Trnku a Půlpytla v případě zneužití dotací

Praha - Už podruhé zprostil pražský městský soud obžaloby bývalého šéfa Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnku a jeho kolegu Martina Půlpytla v kauze údajného zneužití evropských dotací. Podle spisu zvýhodňovali některé projekty, škoda je vyčíslena na více než 300 milionů korun. Rozsudek není pravomocný a lze se proti němu odvolat. 

Žalobkyně Darja Dunajová při závěrečné řeči uvedla, že Trnka s Půlpytlem se sice nedopustili podvodu nebo uplácení v souvislosti s rozdělováním dotací z Evropské unie, zasahovali ale prý do bodového hodnocení projektů, čímž údajně „upřednostnili místní a individuální zájmy“. Podle Dunajové se mimo jiné snažili přenést odpovědnost na své podřízené. Obhájci obžalovaných vinu klientů odmítli, podle nich Trnka ani Půlpytel svou činností nesledovali vlastní prospěch.

Obžaloba se týkala druhé a třetí výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad vyhlášených v roce 2008, v nichž mělo být rozděleno přes 3,2 a 3,1 miliardy korun. Velkou část z peněz přitom tvořily evropské dotace, zbylé peníze pocházely ze státního rozpočtu nebo od Plzeňského a Jihočeského kraje.

Dvojice podle obžaloby svým jednáním způsobila škodu nejméně 70 milionů a 243 milionů korun. Jihočeský a Plzeňský kraj, které se přihlásily jako poškozené, požadují po obžalovaných téměř 250 milionů korun. Podle spisu čtyřiatřicetiletý Trnka vnitřním předpisem povolil, aby bylo možné obcházet informační systém určený pro hodnocení projektů. Na základě pokynů Trnky a Půlpytla prý museli pracovníci úřadu vkládat bodové hodnocení projektů do paralelně vedeného neoficiálního informačního systému, z něhož bylo možné získat přehled o pořadí projektů. 

Video Soud zprostil obžaloby Trnku a Půlpytla
video

Soud zprostil obžaloby Trnku a Půlpytla

Oba pak prý u zhruba 30 projektů neoprávněně bodové hodnocení změnili. Upravené výsledky následně vložili do oficiální databáze. Byli proto podezřelí ze zneužívání pravomoci, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování finančních zájmů Evropských společenství.

Obžaloba se týkala také Trnkovy podřízené Kláry Böhmové (nyní Šťastné), soud ale dříve o její části případu rozhodl, že se projedná samostatně.

Trnka s Půlpytlem již před soudem kvůli údajným machinacím s evropskými dotacemi stáli. Předloni je Městský soud v Praze zprostil obžaloby, osvobozující rozsudek zrušil Vrchní soud. Loni v září městský soud uložil oběma nepravomocně podmíněné tresty.