Na plavbu kolem Světa vypluly první lodě

Třeboň - Na rybníku Svět zahájili plavební sezonu, letos o téměř dva měsíce dříve, než je obvyklé. Provozovatelé lodní dopravy si tak alespoň částečně kompenzují ztráty z té loňské, poznamenané povodněmi. Ani letos se ale začátek plavby na Vltavě neobejde bez komplikací.

Video V Třeboni začala plavební sezona
video

V Třeboni začala plavební sezona

Jako jedna z prvních vyrazila na hladinu Světa výletní loď Petr Vok. Plavba kolem pláží, kempu a na dohled lázeňského komplexu trvá padesát minut. „Sobota a neděle byly hodně silné, to jsme měli na jeden okruh tak 20 lidí,“ říká kapitán Josef Sláma. 

Zatímco na třeboňském rybníku plují lodě už třetí týden, na Vltavu smí vyplout až na začátku dubna. Ani po otevření řeky se ale do centra Českých Budějovic nedostanou. Obratiště pod Dlouhým mostem stále není po loňských povodních vyčištěné. Plavbu tu blokuje šest s půl tisíce kubíků nánosů. „Běží výběrové řízení a předpokládáme, že do 15. května bude plavba obnovena v celém úseku,“ doufá Jan Flíček z Povodí Vltavy.

Vyčištění bude stát čtyři a půl milionu korun. Za zhruba stejnou částku Povodí v loňském roce vyčistilo koryto Vltavy u Českých Budějovic a Hluboké nad Vltavou. Plavba tu byla zakázána do půlky srpna. „V roce 2012 jsme měli tržby skoro milion, ale loni jsme se kvůli povodním nedostali ani k 500 tisícům,“ konstatuje provozovatel lodní dopravy Štěpán Machart.

Vltava je aktuálně splavná z Českých Budějovic až na Hněvkovickou přehradu. Po dokončení plavební komory a modernizaci jezu v Hněvkovicích budou moci lodě plout až na Orlík.