Turisty vyhledávaná rozhledna Bramberk půjde do dražby

Lučany nad Nisou (Jablonecko) - Oblíbená rozhledna Bramberk v Jizerských horách půjde do dražby. Vyvolávací cena rozhledny je stanovena na 800 tisíc korun, zároveň se budou dražit i tři penziony v jejím okolí. Podle realitní společnosti NAXOS, která prodej připravuje, by se aukce měla uskutečnit koncem dubna.

Rozhlednu na Bramberku se podařilo znovu zpřístupnit v létě 2010 a od té doby láká každoročně tisíce návštěvníků. O oblíbený turistický cíl mají zájem nedaleké Lučany nad Nisou, které mají rozhlednu dlouhodbě v pronájmu. „Snažili jsme se v minulosti najít dokumentaci, že rozhledna městu patřila, abychom ji mohli získat do vlastnictví, to se ale nepodařilo,“ říká lučanský starosta Jiří Řešátko. Tamní zastupitelstvo se už rozhodlo, že do dražby půjde, i když není peněz nazbyt.

Rozhledna Bramberk patří k symbolům Lučan nad Nisou, její stavbu kdysi iniciovala a zaplatila tamní sekce Německého horského spolku. Kamenná rozhledna byla postavená ve výšce 787 metrů nad mořem na místě původní dřevěné rozhledny z roku 1889. Stavbu, která je součástí prstence rozhleden Jizerských hor, projektoval jablonecký architekt Robert Hemmrich, který navrhl také rozhledny v Proseči nebo Horní Černé Studnici. Rozhledna na Bramberku byla slavnostně otevřena roku 1912.

Rozhledna stejně jako tři penziony patřily soukromé firmě, která zkrachovala. Konkurz navíc zkomplikovaly tahanice o majetek při rozvodu jeho majitelů. Několik let byla proto rozhledna uzavřená. Poté, co památku získaly v roce 2010 do pronájmu Lučany, nechaly opravit schodiště, které bylo v havarijním stavu, opravou prošel ochoz a částečně byla vyměněna i okna.

Zkrachovalé firmě nepatřila jen rozhledna, ale také tři penziony v jejím okolí. I ony jsou teď na prodej. V těsném sousedství rozhledny stojí penzion Krásná, u něhož začne vyvolávání na dvou milionech korun. Cena horské chaty Bramberk začíná na 1,5 milionu Kč a u nejlevnější Myslivecké chaty v Horním Maxově začne licitace na 600 tisících Kč.

Zrekonstruované schodiště rozhledny Bramberk
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek