Sovětští okupanti mají v Praze pomník. Nevhodné, říkají politici

Praha – V hlavním městě budí rozporuplné reakce pomník sovětským vojákům, kteří zemřeli po druhé světové válce. Byl odhalen 15. února na Olšanských hřbitovech poblíž pravoslavné kaple a nese desku s nápisem v azbuce „Na věčnou slávu a památku padlým vojínům internacionalistům a mírotvorcům“. Poslanci dnes kritizovali senátora Jaroslava Doubravu za jeho účast na odhalení monumentu. Připomínat vojáky sovětské armády, která okupovala Československo, je podle politiků krajně nevhodné. Iniciátoři památníku ale spojení se srpnem 1968 odmítají. První o pomníku informoval server echo24.

Není totiž úplně zřejmé, na koho věta na pamětní desce vlastně upomíná. „V tom někdejším sovětském chápání byli vojáci internacionalisté lidé, kteří působili v takových akcích, jako byla vojenská okupace tehdejšího Československa,“ vysvětlil publicista a překladatel z ruštiny Libor Dvořák.

Podle místopředsedy vládní rady pro národnostní menšiny Igora Zolotareva ale pomník oslavuje okupanty. Proto navrhl jeho zbourání. Zaráží ho totiž, že na fotografiích z odhalení pomníku jsou vidět jak vojáci v uniformách české armády, tak senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši) či někdejší poradce Miloše Zemana Zdeněk Zbytek. Žádost o odstranění pomníku správa Olšanských hřbitovů odmítla s tím, že padlé vojáky nekádruje.

Ministerstvo obrany na odhalení pomníku prý nikoho neposlalo

Ministerstvo obrany se od podpory památníku distancuje. „Osoby ve vojenských uniformách, které jsou na snímcích z odhalení pomníku, jsou příslušníci občanských sdružení, bývalí vojáci z povolání, kterým bylo při odchodu do zálohy povoleno nosit vojenský stejnokroj. Resort obrany na tuto akci nikoho nevyslal,“ řekl serveru echo24 Jiří Celetka z tiskového odboru ministerstva.

Jan Hamáček (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny: „Je podle mého názoru naprosto nepřístojné a nepřijatelné, aby u takovéto věci asistoval člen Parlamentu ČR.“

Petr Fiala (ODS), předseda strany: „A to i v souvislosti s tím, co se nyní odehrává třeba na Krymu.“

Pavel Kováčik (KSČM), předseda poslaneckého klubu: „Z pohledu dnešní oficiální optiky to vidím jako poněkud sporné. Já osobně bych tam nešel.“


S tím ale nesouhlasí sdružení ruských veteránů Afganvet, které stavbu financovalo. „To je pomník připomínající všechny padlé v současných mírových misích a ozbrojených konfliktech: na Balkáně, v Afghánistánu, v Iráku,“ vysvětlil předseda organizace veteránů Afganvet Oleg Gončarov. Podobný názor má senátor Jaroslav Doubrava. „My jsme chtěli tím pomníčkem připomenout vojáky, kteří v naprosto zbytečných konfliktech ztratili své životy, a je jedno, jestli byli napravo, nalevo, nahoře, dole,“ hájí se senátor. Odhalení pomníku se podle svých slov účastnil na pozvání přátel.

Během srpnové okupace v roce 1968 skutečně zemřelo kolem stovky Sovětů. „Určitě nešlo o padlé, byli to vojáci, kteří zemřeli především v důsledku dopravních nehod nebo nějakých jiných technických karambolů,“ připomněl ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma. Víc než sto mrtvých bylo tehdy i na československé straně. Na rozdíl od sovětských vojáků se na ně střílelo nebo skončili pod pásy ruských tanků.