Pod drobnohledem: Praha hlídá své vodovody přes internet

Praha - Vůbec poprvé v Česku můžou lidé na internetu sledovat práce na vodovodní síti. Pražské vodovody a kanalizace právě finišují se zkouškami nového systému. Technikům umožní poruchu rychle odhalit a domácnosti včas upozornit na opravu.

Tři a půl tisíce kilometrů vodovodních trubek a ještě o něco delší síť stok teď mohou dispečeři vodovodů a kanalizací sledovat na obrazovce. Nový systém nahlásí každý podezřelý výkyv hodnot. Satelitem sleduje i auta techniků v terénu. „V některých případech jsme schopni detekovat havárii nebo únik vody ještě dřív, než si toho všimnou lidé na ulici,“ chválí si novinku vedoucí kontrolního centra Jan Záveský. Rychlá reakce dispečerů může přitom pomoci snížit škody způsobené havárií.

Nový systém umožňuje na dálku zastavit unikající vodu, a to až o několik hodin rychleji, než bylo dosud běžné. Na místo havárie pak hned vyráží technici. To se stává v průměru desetkrát denně. Dnes třeba dispečeři poslali techniky do ulice K Šafářce v Praze 9. „Zjistili jsme průsak vody do panelového domu, proto jsme tam poslali naši operativní četu,“ popsal mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Právě konec zimy je pro vodovodní potrubí zatěžkávací zkouškou. „Když se střídají teploty, přechází se z mrazu do vyšších teplot, tak pracuje podloží a velmi často dochází k poruchám,“ upozornil v rozhovoru pro Ekonomiku ČT24 generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos. 

Prostřednictvím internetu teď mohou průběh oprav sledovat i obyvatelé města – jako první v České republice. Pražské vodovody a kanalizace na svůj web umístily mapu s plánovanými i probíhajícími pracemi. V jiných městech vodohospodáři upozorňují na havárie třeba esemeskou. Kvůli nehodám totiž v Česku zbytečně vyteče ze sítě každý rok 50 milionů krychlových metrů vody.

Video Kanalizace pod drobnohledem
video

Kanalizace pod drobnohledem

Kanalizace pod drobnohledem

Rozhovor s ředitelem Pražských vodovodů a kanalizací