Hrady a zámky se otevírají návštěvníkům o dva týdny dříve

Praha - Už příští víkend se díky teplému počasí otevřou některé hrady, zámky a další památky. Turistická sezona tam začne o dva týdny dříve než loni. Kasteláni a správci objektů doufají, že se jim podaří kompenzovat návštěvnicky nepříliš povedený rok 2013. Národní památkový ústav (NPÚ) připravil pro návštěvníky celou řadu atraktivních novinek.

Zásadní novinky nabídne jen v Plzeňském kraji pět objektů Národního památkového ústavu. Nový pohled na vstupní schodiště se naskytne návštěvníkům na zámku v Manětíně, barokní chloubě severního Plzeňska. Památkářům se tady podařilo zrestaurovat unikátní mistrovské dílo - figurální nástropní fresku od Johanna Filipa Bornschlegela.

Nejrozsáhlejší restaurátorskou akci má za sebou zámek Nebílovy. Do původní podoby se podařilo dostat nástěnné malby, které, rozdělené na více než 600 kusů, ležely čtyřicet let v depozitáři. 

Úspěšnou rekonstrukci má za sebou i dominanta hradu Rabí - obytná věž, tzv. donjon. Šestadvacet metrů vysoká stavba z první poloviny 13. století tak bude po roce oprav zcela přístupná a hlavně bez lešení. 

Vodní hrad Švihov
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Eret

Další novinkou jsou romantické projížďky na loďkách kolem hradů a zámků. Ty nabídne například zámek Červené Poříčí nebo vodní hrad Švihov.

Méně navštěvované hrady a zámky zařadil Národní památkový ústav do celorepublikového projektu nazvaného Neobjevené památky. Celkově je do něj zahrnuto 33 turistických cílů. „Je to snaha přivést lidi na místa, která jsou méně známá, což ale neznamená, že by byla méně atraktivní,“ přiblížil ředitel českobudějovické pobočky NPÚ Petr Pavelec.

Bude se ale pokračovat i v rekonstrukcích. Pro Plzeňský kraj na následující čtyři roky ústav vyčlenil více než 76 milionů korun. Nejvíce peněz dostane klášter v Kladrubech na opravu střechy, krovů a kaple.

Video České památky se otevírají turistům
video

České památky se otevírají turistům

České památky se otevírají turistům

uvr 20. 3.2 014

Hra slunečních paprsků v sedlecké katedrále

Pestrá sezona čeká i jihočeské památky. Kromě prohlídek lákají návštěvníky na řadu mimořádných akcí a novinek. Letos se otevřou veřejnosti už v sobotu 29. března.

Na třeboňském zámku už osmým rokem znamená začátek sezony přenášení květináčů z tepla do zimy a obráceně. Nebývalou péči a pozornost zahradnic i kastelána vyžaduje amarylis – 12. dubna už musí zdobit zámek. „Do rozkvetení je termín zhruba 30–50 dní, takže jsou to trochu nervy,“ svěřuje se kastelán Pavel Hofman.

Květinové výstavy jsou osvědčeným lákadlem sezony. Ta třeboňská je první a její téma je Amarylis a skleněný svět. Zámek se ale připravuje i na další mimořádnou akci. „Chceme připomenout osobnost knížete Adolfa Josefa ze Schwarzenbergu, protože právě letos je to 100 let od jeho smrti,“ dodává Hofman.

V Nových Hradech zase ožije hradní buquoyská knihovna. Ty nejzajímavější tituly budou knihovníci průběžně představovat samostatně. V dubnu se na hradě budou slavit Velikonoce a Mezinárodní den památek. „Snažíme se kulturní akce rozprostřít do celého roku. Prémiová akce není o prázdninách, ale jsou to Podzimní novohradské slavnosti,“ říká zdejší kastelán Jan Smolík.

Plné výstav, koncertů nebo divadelních představení budou všechny jihočeské hrady a zámky. Jejich obliba ale stoupá i mezi snoubenci. „V loňském roce na hradech a zámcích v Jihočeském kraji proběhlo kolem pěti set svatebních obřadů. To jsou další tisíce návštěvníků,“ dodává Pavelec. Právě mimořádné akce mají na návštěvnost velký vliv, zpravidla přilákají dvakrát více lidí než klasické prohlídkové trasy.

Sedlecká katedrálaSedlecká hra slunečních paprsků

Už počtvrté si návštěvníci sedlecké katedrály v Kutné Hoře užili kouzelnou podívanou - právě dnes tu mohli pozorovat zvláštní světelný úkaz. Dvakrát do roka, vždy při jarní a podzimní rovnodennosti, kužel světla ze západního okna ozáří hlavní oltář, který je umístěn přesně v jeho ose. Během necelé hodiny přechází postupně zleva doprava a nabízí úžasnou hru světla a stínů.


Na turisty se připravuje i Kutná Hora. V červenci a srpnu tady proběhne akce Kutnohorské léto, během které je možné navštívit místní památky večer po setmění. Už 31. května se uskuteční gastrofestival, na kterém lidé ochutnají staročeské speciality z první republiky. Tento nápad vznikl v souvislosti s tím, že oblíbený seriál České televize První republika je natáčen právě v Kutné Hoře.

Město také investovalo do nového turistického značení, které nebylo na příliš dobré úrovni. V centru je třicítka nových směrových šipek, na klíčových místech stojí zvukové infokiosky a všechny aplikace s průvodci lze nahrát také do chytrých telefonů.