Letecké muzeum v Deštné získalo výjimečný exponát

Deštná (Jindřichohradecko) – Obří model legendárního válečného letounu Spitfire vyrobili modeláři v Kardašově Řečici. Má připomínat letce Františka Fajtla. Proto nese označení, se kterým tento pilot v Anglii létal. Na zhruba třímetrovém letounu pracovali jeho autoři více než rok. Zájem o něj měla některá letecká muzea. Modeláři ho darovali a dnes převezli do expozice v Deštné.

Vrtule a kabina. Modelář Rudolf Kočí dokončuje poslední části, v dílně strávil stovky hodin. Postavil za posledních dvacet let zhruba pětadvacet letadel, takhle velké však skládal poprvé. „Konstrukce je celobalsová, ze smrkových nosníků, z překližky. Povrch je olaminovaný a nastříkaný barvou,“ uvedl modelář.

Se stavbou unikátního modelu začal pilot Ladislav Houha. Vytvořil kostru, dílo ale nedokončil. Zemřel. O zbytek se proto postarali jeho přátelé. „Nejhorší bylo sehnat podklady, aby to bylo autentické,“ dodal Rudolf Kočí.

Video Modeláři vyrobili obří model legendárního letounu Spitfire
video

Modeláři vyrobili obří model legendárního letounu Spitfire

Rozpětí křídel se blíží ke třem metrům, podobně dlouhý je i trup. V kabině je figura, která připomíná československého letce. Model snese srovnání s Fajtlovým osobním letounem Spitfire, v jehož kabině podnikl 109 letů, z toho 55 operačních. „Přestože nikdy nepoletí, tak si myslím, že bude památku obou pánů pěkně připomínat,“ doplnil Milan Karas z Model klubu Kardašova Řečice.

Modeláři před polednem práci dokončili. Letoun pak rozebrali, aby ho mohli přepravit do deštenského muzea. Na model se už dnes přijeli podívat první zájemci o leteckou historii. Podle nich patří svou velkostí a provedením k výjimečným. Během příštího týdne ho provozovatelé zavěsí pod muzejní strop. „Letecké muzeum o tento výjimečný exponát velice stojí, spousta našich expozic je totiž zaměřena na naše válečné piloty,“ vysvětlil vedoucí Leteckého muzea Deštná Radek Novák.

V leteckém muzeu teď jeho správci dokončují nové expozice. Zpřístupní je v dubnu.