Pekárek půjde znovu před soud, Kolín chce náhradu škody

Kolín - Exposlanec a bývalý místostarosta Kolína Roman Pekárek (dříve ODS) půjde znovu před soud v souvislosti se svou úplatkářskou aférou. Kolínská radnice po něm požaduje zaplacení šestadvacetimilionové škody, která městu vznikla prodejem jednoho z místních pozemků pod cenou. Žalobu o náhradu škody schválili místní zastupitelé. Pekárek byl předloni za přijetí úplatku odsouzen k pěti letům vězení. 

Zastupitelé podání žaloby schválili 22 hlasy, dva byli proti a tři se hlasování zdrželi. „Jako město podáváme žalobu o náhradu škody, zastupitelstvo se sumou jako takovou nezabývalo,“ řekl starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

Kolínská radnice se již snažila připojit k trestnímu řízení k náhradě škody. „Trestněprávní senát konstatoval, že škoda vznikla, nicméně on ji městu v rámci trestněprávního řízení nepřiřkl, nevyslovil, jak vysoká byla, a nebylo dáno, že by ji někdo měl městu zaplatit. Město bylo odkázáno k občanskoprávnímu sporu, aby danou škodu vymáhalo,“ vysvětlil Rakušan.

Pokud by radnice nyní žalobu nepodala, mohla být podle starosty napadena, že nepostupuje s péčí řádného hospodáře. Na druhou stranu ale město riskuje, že bude muset zaplatit stotisícové soudní poplatky, pokud by ve sporu neuspělo.

Video Kolín chce po exposlanci Pekárkovi 26 milionů
video

Kolín chce po exposlanci Pekárkovi 26 milionů

Výše škody byla vypočítána na 26 a půl milionu korun. Týká se devítihektarového pozemku na okraji Kolína v oblasti Šťáralka, který znalecký posudek ocenil na zhruba 42 milionů korun. Pekárek ale zajistil prodejci cenu 15 milionů, za to od něj přijal úplatek jeden milion korun.

Pekárek si v tuto chvíli odpykává pětiletý trest vězení za převzetí úplatku a zneužití pravomoci, kromě toho dostal ještě pokutu 250 tisíc korun a zákaz působení v samosprávě. Od počátku tvrdí, že se cítí nevinen, a chce se dále hájit. Proti rozsudku podal dovolání k soudu vyšší instance. S tím ale neuspěl, v říjnu se proto obrátil se stížností až na Ústavní soud.