Speciální policejní tým řeší v Třinci boom krádeží aut

Třinec – Několik let „vedly“ v krádežích z aut rádia a navigace, nyní ale začali zloději v Česku opět krást celá auta. Posledních pět let přitom této kriminality jen ubývalo. Je to nový celorepublikový trend a podle policistů souvisí mimo jiné s loňskou amnestií. Velmi výrazně přibylo krádeží automobilů v Třinci na Frýdecko-Místecku, kde za první dva měsíce letošního roku zloději ukradli už tolik aut, jako za celý loňský rok.

Zdroj: ČTK/LEHTIKUVA Autor: Matti Björkman

Proč právě v Třinci krádeží aut přibylo tak výrazně? „Může to souviset s tím, že Třinec leží na hranicích. Nelze vyloučit, že zloději jsou ze Slovenska nebo Polska,“ uvedl mluvčí frýdecko-místecké policie Vlastimil Starzyk. I čeští zloději aut totiž jezdí tam, kde je bohatší vozový park - do Rakouska, Německa nebo Švýcarska.

Poptávka po náhradních dílech

Zloději, kteří kradou doma, se zaměřují hlavně na starší vozy. Policisté odhadují, že čtyřicet procent automobilů odcizí kvůli náhradním dílům. Zvláště velká poptávka je po litých kolech nebo xenonových či diodových světlech. Většinou se jedná o dobře organizované skupiny. Policisté objasní jen každou pátou krádež.

Video Auta se kradou více
video

Auta se kradou více

Policie na Frýdecko-Místecku už kvůli nezvyklému boomu zlodějů aut sestavila speciální tým. „Skupina kriminalistů monitoruje vytipovaná místa a spolupracuje i s kolegy z okolních okresů a krajů,“ uvedl Starzyk.

Škodovky, fordy, volswageny

V Třinci, podobně jako v ostatních městech, by si měli dávat pozor hlavně majitelé škodovek, volkswagenů a fordů. Nejkradenější barvou je podle asociace pojišťoven šedá a stříbrná metalíza. Nejčastěji se motoristé chrání před zloději alarmem, blokací startování nebo mechanickou zábranou. Podle odborníků ale neexistuje auto, které by nešlo ukrást. Zlodějům obvykle stačí několik minut. Někteří prý dokážou auto otevřít elektrickým paralyzérem nebo gumovým zvonem na odpad. Nedávno policisté odhalili zloděje, který se poněkud vymykal. V Ostravě, Orlové a Českém Těšíně ukradl několik aut pomocí odtahového vozidla.

Zloději si vyhlížejí auto k vykradení
Zdroj: ČT24

Vedle intenzivní práce policie bylo lepší zabezpečení vozů zřejmě jednou z příčin, proč před pěti lety začaly počty krádeží aut klesat. Před deseti lety i dříve patřila tato trestná činnost k nejrozšířenějším v Česku a Ostrava i okolní aglomerace s tím měly zvláště veliký problém. Na odhalování krádeží aut pracovaly početné specializované týmy, které spolupracovaly i s policisty z Ukrajiny, Běloruska či Polska, kde auta velmi často končila. Velmi rozšířené byly i leasingové podvody, kterých podle policistů také zase přibývá.