Ozdravovnám zvoní umíráček, příští rok už do nich děti asi nepřijedou

Trutnov – Jen ze čtyř ozdravoven si dnes mohou vybírat pro léčbu svých potomků lidé žijící v oblastech postižených smogem. Dvě z nich jsou na Trutnovsku v Krkonoších, ale není jisté, že budou i za rok. Ozdravovny nemají peníze na provoz a pojišťovny jim nechtějí přidat. Zařízení tak zřejmě nepřečkají konec roku. Kvůli znečištěnému ovzduší přitom u nás každý rok předčasně zemře až šest tisíc lidí.

Video Dětské ozdravovny jsou bez peněz, konec roku zřejmě nepřečkají
video

Dětské ozdravovny jsou bez peněz, konec roku zřejmě nepřečkají

Do Pece pod Sněžkou a Špindlerova Mlýna jezdí za čerstvým vzduchem například děti z Ostravy, kde bývá hlavně v zimě vzduch plný škodlivého prachu. Ty, které přijely letos, ale pobyly v krkonošských ozdravovnách zřejmě naposled. Na další provoz už nejspíš nezbudou peníze. Ozdravovny žijí hlavně z peněz od zdravotních pojišťoven a jejich příjmy klesají každý rok více než o dva miliony. „Celý objem peněz za rok 2013 dělal asi 14,5 milionu korun. Vezmete-li, že se na zdravotním pojištění vybere 230 miliard, tak je to směšná částka,“ poznamenal ředitel Sdružení ozdravoven a léčeben Jaromír Hejzlar.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý ovšem tvrdí, že peněz, které ozdravovny dostávají, neubývá. „VZP v loňském roce poslala ozdravovnám na úhradách zhruba 8 milionů korun. V letošním roce posílá do ozdravoven stejnou částku,“ uvedl.

Ozdravovny přesto nakonec dostanou méně než loni kvůli výpadku stokorunového regulačního poplatku. A tak zatímco loni mohly za osm milionů ošetřit skoro sedm set pacientů, letos jich bude více než o stovku méně. Pro rok 2015 se Jaromír Hejzlar obává, že poslední zbylé ozdravovny už neošetří vůbec nikoho. „Pro nezájem zdravotnické veřejnosti – myslím ministerstvo zdravotnictví, zdravotní pojišťovny – ozdravovny skončí se svojí činností,“ varoval.

Ředitel Dětské ozdravovny Bedřichov Petr Kraus je přesvědčen, že by ozdravovny mohl ještě zachránit větší zájem o jejich služby. Pediatři podle něj rodiče dostatečně neinformují o možnostech, které jejich nemocné děti mají, ozdravovny by mohly více propagovat i samotné pojišťovny.