Pražští zastupitelé odblokovali cestu k dokončení Blanky

Praha - Zastupitelé hlavního města po dlouhé debatě napodruhé schválili seznam prací v objemu zhruba 1,34 miliardy korun nutných k dokončení tunelového komplexu Blanka. Příští týden dostane seznam prací rozhodčí soud, po němž bude město požadovat, aby uložil stavební firmě Metrostav povinnost dokončit stavbu a Praze povinnost za práce zaplatit. Práce na klíčové dopravní stavbě se kvůli neshodám mezi Prahou a Metrostavem zastavily loni v prosinci. Blanka vyjde město asi na 36 miliard.

Zastupitelé minulý týden materiál v tajné volbě odmítli. Obávali se především trestní odpovědnosti za problematickou stavbu. O Blance hlasovali vůbec poprvé. Koalice TOP 09 a ČSSD tehdy neměla dostatek hlasů. Hlasování se navíc odmítla zúčastnit opoziční ODS. „Byť jsem k materiálu velmi kritický, jsem připraven ho podpořit,“ řekl dnes před hlasováním Rudolf Blažek (ODS). „Je třeba přijmout politickou odpovědnost, jinak vzniknou škody,“ konstatoval náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09).

Podle primátorova náměstka obsahuje schválený seznam prací především dokončení rozpracovaných objektů. „Zastupitelé zvažovali nejmenší zlo. V tomto případě neexistovalo ideální řešení,“ podotkl. Pokud půjde vše hladce, tunel by mohl být otevřen podle Nouzových odhadů koncem srpna, potažmo v polovině září. Opozice naopak tvrdí, že takový termín není reálný, dostavbu tunelu a nutné zkoušky do léta stihnout nelze.

Video Náměstek Jiří Nouza: Řada je na rozhodčím soudu
video

Náměstek Jiří Nouza: Řada je na rozhodčím soudu

Náměstek Jiří Nouza: Řada je na rozhodčím soudu

s 11:30, 27.03.2014

Rudolf Blažek: Při hlasování o Blance jsme volili nejmenší zlo

Současný a bývalý primátor diskutují v Událostech, komentářích

Práce na obří stavbě se zastavily v prosinci 2013 kvůli neshodám mezi městem a Metrostavem. Rozhodci od té doby řeší platnost smluv mezi městem a stavební firmou a částky, které jí Praha za už provedené práce dluží. Jde o 2,7 miliardy korun. Rozhodci příští týden dostanou na stůl dnes schválený seznam prací nutných k dokončení Blanky. Rozhodnutí soudu podle Nouzy může otevřít cestu k dlouho odkládanému zprovoznění tunelu. Není jasné, jak daleko postoupí arbitři v otázce dlužné částky z minulosti. „Jsme rádi, že jde věc k soudu. Jsme připraveni práce provést, pokud tak soud rozhodne,“ reagoval na posun v záležitosti dostavby tunelu mluvčí Metrostavu František Polák.

Rudolf BlažekPředseda zastupitelů ODS Rudolf Blažek: „Věřím, že pan náměstek primátora Nouza přijde na příští zastupitelstvo v dubnu a oznámí nám, že se arbitráž povedla. Protože schválení seznamu bylo nutná podmínka a bylo nám jasně deklarováno, že to má vysokou pravděpodobnost úspěchu.“


Video Praha schválila práce k dokončení Blanky
video

Praha schválila práce k dokončení Blanky

Praha schválila práce k dokončení Blanky

Z16 27.3.14

Blanka se podle magistrátu otevře v létě, opozice pochybuje

Praha přijala i dobudování řídících velínů

Zastupitelé také přijali dlouho odkládaný materiál nutný k vybudování a technologickému vybavení dočasných řídicích středisek pro provoz Blanky. Zakázka vyjde na 114 milionů korun. Její dokončení se plánuje tak, aby se zkušební provoz Blanky mohl do září rozjet. Na zakázce závisí zprovoznění tunelu. Záležet bude také na výsledku zmíněné arbitráže, kterou vede Praha se stavební firmou Metrostav.

Stavební firma, která práce přerušila v listopadu minulého roku, už dříve avizovala, že obnovení a dokončení prací zabere několik měsíců. Slibovaný termín zprovoznění Blanky proto opoziční zastupitelé a další kritici považují za nereálný.