V obci Únehle našli veterináři nestříhané ovce a kozy s ulámanými rohy

Únehle (Tachovsko) – Veterináři z plzeňské správy se už počtvrté vydali do Únehle na Tachovsku. Zdejší chovatelku už město několikrát pokutovalo za to, že desítky domácích a hospodářských zvířat drží ve velmi špatných podmínkách. Problémy však přetrvávají.

Video Zdeněk Mlnařík o veterinární kontrole v obci Únehle
video

Zdeněk Mlnařík o veterinární kontrole v obci Únehle

Čtvrtá návštěva krajských veterinářů v obci Únehle přišla v době, kdy zákon umožňuje zvířata nezodpovědným chovatelům odejmout. Únehelská chovatelka v minulosti již dostala pokutu. „Bylo potvrzeno, že podmínky nejsou vyhovující, že dochází k týrání zvířat podle zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ uvedl vedoucí Záchranné stanice živočichů v Tachově Karel Bobál. Později se podmínky chovu zlepšily, nyní ale veterináři zjistili, že je zase vše při starém.

Kontrola ukázala, že žena chová neoznačené a dlouhodobě nestříhané ovce, kozy s uraženými rohy nebo psy, kteří přes silnou vrstvu bláta na srsti skoro nevidí. Prasata zase nemají podestýlku a ve výběhu se musí výhybat prknům s hřebíky. Desítky domácích a hospodářských zvířat navíc často utíkají. V minulosti podle Marka Svobody z Krajské veterinární správy v Plzni byla na pozemku i uhynulá zvířata. Chovatelka nechtěla k podmínkám, ve kterých její zvířata žijí, nic říct.

Závěry veterinářů prostudují úředníci odboru životního prostředí ve Stříbře. Ti by měli rozhodnout, co bude s únehelským chovem dál.